Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Mimo protestów rowerzystów, nie zmieni się organizacja ruchu na rondzie Pileckiego

Anna Miszczyk [email protected]
Co prawda krawężniki przy rondzie nadal będą wysokie, ale miasto zobowiązało się, że uzupełni oznakowanie ronda i wprowadzi „ciąg pieszo-rowerowy”.
Co prawda krawężniki przy rondzie nadal będą wysokie, ale miasto zobowiązało się, że uzupełni oznakowanie ronda i wprowadzi „ciąg pieszo-rowerowy”. Fot. Andrzej Szkocki
Bartosz Skórzewski, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin krytykował niedawno na łamach Głosu turbinowe rondo Pileckiego. Niestety, protesty rowerzystów nie odniosły skutku.

- Zmusza nas ono do zmiany pasa ruchu, a to przy dużych różnicach prędkości rowerzysty i samochodu może być niebezpieczne - zaznacza prezes. - Zwróciliśmy się więc z prośbą do miasta o wybudowanie drogi rowerowej dookoła ronda, a nie tylko po jednej jego stronie.

Na takie zmiany nie ma co jednak liczyć. Tomasz Klek z Urzędu Miasta twierdzi, że rondo turbinowe jest w Szczecinie rozwiązaniem nowatorskim. Jego wprowadzenia domagała się Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego współfinansująca budowę.

- Rondo turbinowe z powodzeniem przyjęło się miastach zachodniej Europy - dodaje urzędnik.
Nie ma też mowy, by - jak proponowało Stowarzyszenie - powstała droga rowerowa w ciągu ul. Ku Słońcu na odcinku pomiędzy al. Bohaterów Warszawy a ul. Sikorskiego.

- Organizacja ruchu ma służyć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, zarówno rowerzystom, pieszym, jak i kierującym pojazdami - mówi Tomasz Klek i dodaje, że miasto musi też myśleć o tworzeniu miejsc postojowych dla samochodów, bo tych brakuje.

Po apelach Stowarzyszenia, miasto uzupełni za to oznakowanie, aby wprowadzić "ciąg pieszo-rowerowy" na łuku skrzyżowania ul. Ku Słońcu z ul. Bohaterów Warszawy.

- Ponadto Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego został zobowiązany do pozyskania części działki, która nie jest obecnie pasem drogowym, aby wydzielić drogę dla rowerów - informuje Tomasz Klek.
Rowerzyści skarżyli się też, że zbyt wysoki krawężnik uniemożliwia wjazd na jezdnię na zakończeniu ścieżki rowerowej przy ul. Bohaterów Warszawy.

- Rowerzysta od jezdni oddzielony jest żywopłotem i wysokim krawężnikiem, więc nie może łatwo i bezpiecznie włączyć się do ruchu - mówił Bartosz Skórzewski.

Prezes zwracał też uwagę, że jazda na wprost w kierunku al. Piastów jest praktycznie niemożliwa. Nowej drogi rowerowej nie dołączono bowiem do istniejącej przy ul. Bohaterów Warszawy. Oddzielał je kilkumetrowy odcinek.

Urzędnicy zapewniają, że teraz ścieżki rowerowe zostaną połączone. Ale już wysoki krawężnik i żywopłot istnieją - zdaniem urzędników - dla dobra rowerzystów, bo oddzielają drogę rowerową od jezdni i szybko jadących samochodów.

- Włączenie się do ruchu może odbywać się na skrzyżowaniach ul. Ku Słońcu z al. Bohaterów Warszawy oraz ul. Sikorskiego z Ku Słońcu - instruuje Tomasz Klek i dodaje - Taki stan rzeczy wynika z projektu nowej stałej organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Ku Słońcu z al. Bohaterów Warszawy, a także z ograniczonych funduszy przeznaczonych na ten cel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński