MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Miasto wprowadza zmiany, które mają pomóc przedsiębiorcom

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Free-Photos z Pixabay
Miasto i rada miasta podejmują działania pomocowe skierowane do lokalnych przedsiębiorców, którzy ponoszą straty spowodowane epidemią koronawirusa.

Podczas zdalnej sesji szczecińscy radni zdecydowali między innymi o zwolnieniu przedsiębiorców od opłaty targowej dla osób prowadzących sprzedaż podczas obowiązywania na obszarze Miasta Szczecin stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonych w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

- Zmiana ma na celu zminimalizowanie bezpośrednich kontaktów inkasentów zobowiązanych do poboru w imieniu Gminy Miasto Szczecin opłaty targowej od przedsiębiorców - możemy przeczytać w uzasadnieniu podjętej uchwały.

CZYTAJ TAKŻE:

Ponadto przedłużono do 30 września 2020 r. terminy płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu o co najmniej 50% w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. Przewiduje się, że około 57 mln zł wpłynie do budżetu miasta z opóźnieniem.

Z kolei tych przedsiębiorców, których działalność gospodarcza została ograniczona przepisami związanymi z wystąpieniem stanu epidemii i których płynność finansowa uległa pogorszeniu o co najmniej 50%, zwolniono z płacenia podatku od nieruchomości za kwiecień, maj i czerwiec.

- Jako samorząd gospodarczy i środowisko lokalnego biznesu pozytywnie oceniamy każdy krok i gest w kierunku pomocy przedsiębiorcom w tym trudnym okresie. Jest ona o tyle znacząca, iż to jak sobie lokalnie poradzimy z kryzysem i ile miejsc pracy uda się zachować będzie miało bezpośredni wpływ na przyszłość naszego miasta i jego mieszkańców. Przełoży się to na jakość naszego życia, funkcjonowanie i dostęp do usług publicznych oraz szanse na dalszy rozwój. Pozytywnie oceniamy przyjęte przez Radę Miasta takie rozwiązania jak: zwolnienie z podatku od nieruchomości dla firm, których płynność finansowa uległa pogorszeniu o co najmniej 30 procent, zwolnienie z opłaty targowej, dokapitalizowanie Szczecińskiego Funduszu Pożyczkowego, czy akcję Szczeciński Lokalny Solidarny. Za niewystarczające uważamy wprowadzenie rozwiązania dotyczącego odroczeń zapłaty czynszów dla przedsiębiorców mających problem z płynnością finansową. Tu Północna Izba Gospodarcza w połowie marca apelowała do władz miasta o obniżenie czynszów o 50% - napisał w imieniu Północnej Izby Gospodarczej, dr Piotr Wolny.

ZOBACZ TEŻ:

Również część radnych zdaje sobie sprawę z tego, że wprowadzone rozwiązania nie zaspokajają wszystkich potrzeb przedsiębiorców.

- Wiemy, że potrzeba znacznie więcej w tym kryzysowym czasie, ale tu potrzeba znacznie większych środków. Pomoc na wielką skalę, systemową, którą powinien zaproponować rząd. Cały czas czekamy też na propozycję rządu jakie wsparcie zaoferuje dla samorządów - mówi Przemysław Słowik, radny Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ:

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

 • Ilu jest zakażonych?

 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński