Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Manhattan i kamienice na Niebuszewie zostają. Prezydent reaguje na konsultacje w sprawie studium

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Prezydent Szczecina zareagował na wnioski po konsultacjach społecznych dotyczących studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Szczecina. Zapowiedział, że targowisko Manhattan może spokojnie pracować, a kamienice na Niebuszewie nie zostaną zburzone.

Deklaracje prezydenta Piotra Krzystka to wynik konsultacji społecznych w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Szczecina. Jest to najważniejszy dokument planistyczny, określający plan rozwoju miasta na najbliższe 30 lat. Podsumowanie procesu opisaliśmy w zeszłym tygodniu.

Przypomnijmy, że wzięło w nim udział 4 196 osób. Wśród zbiorowych wniosków najwięcej uwag dotyczyło utrzymanie targowiska Manhattan w Szczecinie (3326 osób). Następne uwagi odnosiły się do: utrzymania, rozwoju i ochrony terenu zieleni Alt Buchholz,
utrzymania funkcji sportowej dawnego stadionu przy ul. Chopina, wprowadzenia usług społecznych dla zabudowy wielorodzinnej przy ul. Cukrowej, utrzymania terenu rekreacyjnego z zielenią przy ul. Wszystkich Świętych.

W sferze komunikacji postulowano m.in. odstąpienie od planowanej rozbudowy układu drogowego od ronda Giedroycia do ul. Niemierzyńskiej w klasie ulicy zbiorczej. Następnie do zgłoszonych uwag odniósł się prezydent Piotr Krzystek, który podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach.

Widok z góry na targowisko Manhattan w Szczecinie  i przyległe ulice

Utrzymanie targowiska Manhattan i terenów zielonych. Na tym ...

- Przed nami kolejne konsultacje, ale na dziś już możemy powiedzieć, że odstępujemy od rezerwy drogowej i wyburzenia kamienic dla przebicia wlotu od ronda Giedroycia do ul. Krasińskiego. Rezerwa drogowa na ul. Staszica przy Manhattanie także będzie pomniejszona. Targowisko może działać bez przeszkód. Jednocześnie na terenie dawnego majątku Alt Buholtz będę za wycofaniem zapisów wskazujących zabudowę mieszkaniową na terenach, które uległy naturalizacji i stały się integralną częścią lasu - napisał w mediach społecznościowych Piotr Krzystek.

W przypadku targowiska Manhattan w dokumencie, który był poddany konsultacjom, widniał zapis, że przy rynku może powstać droga o szerokości 65 metrów. Według handlowców, może to oznaczać całkowitą lub częściową likwidację targowiska. Jeszcze przed prezentacją raportu z konsultacji, po konferencji urządzonej przez radnych PiS, władze Szczecina zapewniły, że nie ma planów jego likwidacji, a rezerwa na poszerzenie drogi ma związek z usprawnieniem w przyszłości komunikacji zbiorowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Tworzone studium (plan Warszewo - Wkrzańska) zakłada, że w sąsiedztwie Alt Buchholz i otulinie tamtejszych mokradeł powstaną budynki wielorodzinne i jednorodzinne. Mieszkańcom nie spodobała się wizja wpuszczenia tu deweloperów, zorganizowali akcję "Uratujmy Alt Buchholz", podczas której zapraszali na wycieczki i relacjonowali je w mediach społecznościowych, aby ukazać wyjątkowy charakter tutejszej przyrody.

Za sukces mieszkańców można też uznać deklarację prezydenta o pozostawieniu kamienic na Niebuszewie. Studium zakładało połączenie ronda Giedroycia ze skrzyżowaniem ulic Krasińskiego i Niemierzyńskiej, a przy tym wyburzenie gmachów. Wyzwaniem będzie jednak ich wyremontowanie i utrzymanie w stanie umożliwiającym komfortowe użytkowanie.

Przez koronawirusa więcej osób będzie korzystało z płatności cyfrowych

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński