Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin ma najlepszą w Polsce poradnię dla nosicieli wirusa HIV

Anna Miszczyk [email protected]
– To wyróżnienie bardzo nas cieszy – mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska, kierownik Poradni – Nasza załoga jest bardzo zaangażowana, a pacjenci wymagający. Dla nas to będzie ładowanie akumulatorów do dalszej pracy.
– To wyróżnienie bardzo nas cieszy – mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska, kierownik Poradni – Nasza załoga jest bardzo zaangażowana, a pacjenci wymagający. Dla nas to będzie ładowanie akumulatorów do dalszej pracy. Fot. Marcin Bielecki
Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego w Szczecinie została uznana za najlepszą placówkę w Polsce.

Wyróżnienie przyznała Ogólnopolska Sieć Osób Żyjących z HIV/Aids "Sieć Plus", której członkowie sprawdzili 11 takich placówek w całym kraju. Sprawdzano czy łatwo się dostać do Poradni z dworca (wiele osób, które z niej korzystają, to przyjezdni), dostęp budynku dla niepełnosprawnych, czystość, rejestrację. Rozmawiano z personelem i z pacjentami.

- Szczecińska Poradnia we wszystkich kategoriach wypadła doskonale - mówi Wojciech Tomczyński z Sieci Plus. - Zaletą tej jest to, że nie ma w niej specjalizacji, czyli nie przyjmuje się tutaj tylko pacjentów z HIV/Aids. Są również inne działy chorób zakaźnych, więc jak tu ktoś przychodzi, nie wiadomo, na jakie badania. To zapobiega stygmatyzacji, że leczą tu tylko tych z HIV/Aids. W Poradni jest też dobra atmosfera. Człowiek się nie krępuje, nie musi ściemniać przed personelem. Ważne są też rozmowy przed i po zbadaniu krwi ze specjalistą. Dostaje się mnóstwo ważnych informacji.

Poradnia działa w Szczecinie od listopada 1997 roku. - Sami wyznaczaliśmy jej standardy - mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska. - Mamy bardzo dobry sprzęt, wykształcony personel. Pacjentów wspiera psycholog. Na bazie poradni działa też stowarzyszenie wolontariuszy DA DU pomagające osobom z HIV.

W szczecińskiej Poradni wykrywa się rocznie około 50 nowych zakażeń HIV. Placówka ma ponad 800 stałych pacjentów, nie tylko z naszego województwa. 500 osób zgłasza się tutaj co miesiąc na kontrole.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński