Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Leki 75+? Zapytaj ekspertów

Anna Folkman
Anna Folkman
W sobotę, 17 września, w godz. od 10 do 15 w holu TVP3 przy ul. Niedziałkowskiego 24 będzie można spotkać się z pracownikami Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ramach akcji „Bliżej Pacjenta” przy mobilnym stanowisku Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia dyżurować będą specjaliści, którzy odpowiedzą na pytania o bezpłatne leki dla seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia.

- Przy tej okazji, osoby zainteresowane leczeniem uzdrowiskowym, będą mogły porozmawiać o zasadach kierowania do sanatorium. Jeśli ktoś otrzymał już z NFZ potwierdzenie skierowania, będzie mógł się dowiedzieć, na jakim etapie realizacji to skierowanie się znajduje - bedzie to przydatne dla osób, które nie korzystają z Internetu i zamieszczonej tam przeglądarki uzdrowiskowej NFZ - podaje Małgorzata Koszur, rzeczniczka NFZ w Szczecinie. - Przy mobilnym stanowisku ZOW NFZ można będzie także założyć konto w ZIP - Zintegrowanym Informatorze Pacjenta.

Do tego celu wystarczy tylko paszport lub dowód osobisty.

W holu TVP3 rozdawane będą również najnowsze informatory Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ, Jak i gdzie się leczyć 2016.

Już teraz poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

Najczęściej zadawane pytania

Kto może wystawiać recepty na bezpłatne leki 75+?

* Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej;

* Pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej (jeśli uzyskała uprawnienia);

* Lekarz wypisujący receptę dla siebie lub dla rodziny.

Co mam zrobić jeżeli leki, które mogą mi być przepisane bezpłatnie zalecił lekarz specjalista?

Jeżeli lekarz specjalista uważa, że pacjent powinien być leczony lekami, które mogą być przepisane pacjentowi bezpłatnie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, to przekazuje lekarzowi POZ pisemną informację na temat zalecanego leczenia. Lekarz POZ może na podstawie przekazanej informacji przepisać leki bezpłatnie. Lekarz specjalista ma w dalszym ciągu możliwość przepisania leków refundowanych na zasadach ogólnych.

Komu przysługują bezpłatne leki 75+?

Bezpłatnie leki przysługują wszystkim seniorom 75+ uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanym ze środków publicznych. Jedynym kryterium jest wiek weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL). Bezpłatne leki przysługują od dnia 75 urodzin pacjenta.

Czy dla dany lek 75+ jest bezpłatny w każdej chorobie?

Lek jest bezpłatny przy określonych wskazaniach, wymienionych w obwieszczeniu. Jeśli pacjentowi 75+ lek przysługuje w jego chorobie za darmo, to w rubryce „kod uprawnień dodatkowych” lekarz POZ wpisze symbol S . Jeśli w danym wskazaniu lek jest refundowany na zasadach ogólnych, to tego symbolu nie będzie.

Jakie leki przysługują bezpłatnie pacjentom 75+?

Lista bezpłatnych leków stanowi część d obwieszczenia refundacyjnego. Zawiera 1129 pozycji (1129 preparatów) obejmujących 68 substancji czynnych. Objęte

bezpłatnym dostępem są leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego (głównie choroby przewlekłe takie jak np. choroby serca i układu krążenia, choroba Parkinsona, osteoporoza). Lista bezpłatnych leków będzie zmieniana co dwa miesiące wraz z obwieszczeniem refundacyjnym.

Jak ma być wystawiona recepta?

Recepta musi być oznacza przez osobę wystawiającą w polu „kod uprawnień dodatkowych” symbolem S. Farmaceuta nie ma prawa poprawiania tego kodu na recepcie. Odpłatność za leki jest oznaczana w taki sam sposób, jakby lek był przepisany na zasadach ogólnych (na dotychczasowych zasadach). Farmaceuta sprawdza, które z przepisanych leków przysługują pacjentowi bezpłatnie.

Zobacz też: Leki ratujące życie podrożały dziesięciokrotnie. Wykaz leków refundowanych

Wideo: TVN

Polecamy na gs24.pl:

Pogodno jako całośćPrzez wielu uchodzi za najpiękniejszą dzielnice willową w Polsce. Warto wybrać się tu na spacer. Można chodzić wąskimi uliczkami godzinami i podziwiać mnóstwo pięknych domów schowanych pośród zieleni. Mieszka tu około 25 tysięcy szczecinian. Polską nazwę Pogodno wprowadzono urzędowo w 1947 roku. Do 1945 tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę (niem.) Ackermannshöhe ("Wzgórze Ackermanna"), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde ("Pole Brauna").Centralną osią dzielnicy jest ul. Mickiewicza (na zdjęciu), dwupasmowa arteria, w środku której jeżdżą tramwaje w stronę centrum Szczecina.

7 cudów szczecińskich osiedli. Na początek Pogodno [nowy cykl gs24.pl]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński