MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Kontrola biletów w garniturze? Dlaczego nie!

Marek Jaszczyński [email protected]
Garnitur łagodzi obyczaje i odstrasza gapowiczów, stąd wrocławski pomysł, żeby kontrolerów ubrać w eleganckie garnitury. Mieszkańcy tego są bardzo zadowoleni.
Garnitur łagodzi obyczaje i odstrasza gapowiczów, stąd wrocławski pomysł, żeby kontrolerów ubrać w eleganckie garnitury. Mieszkańcy tego są bardzo zadowoleni.
Nie ma zaskoczenia, nie ma awantur, to zalety tego, że kontrolerzy biletów są umundurowani. Taki pomysł wprowadzono w życie we Wrocławiu i w Łodzi. Czy taki pomysł sprawdzi się w Szczecinie?

Zarabiać kulturalnie

Zarabiać kulturalnie

Od dziesiątek lat sprawdza się w pociągach, to może i w tramwajach i autobusach miejskich się sprawdzi. Koleją jeździ naprawdę niewielu gapowiczów, a panie i panowie sprawdzający bilety są bardzo uprzejmi i chętni do pomocy. Wiem, bo często jeżdżę pociągiem. Zamiast zarabiać na gapowiczach, należy wzmóc kontrole, by pasażerowie czuli, że nie opłaci im się jechać na gapę. I wpływy będą większe. Nad pomysłem zastanawiają się inne miasta, m.in.Gdańsk. Nie zostawajmy w tyle.
Jarosław Dworzyński

Wrocławski kontroler ma na sobie koszulę z krawatem, a nawet marynarkę, do tego eleganckie spodnie lub w wersji dla pań spódnica. Gdy jest ciepło wystarczy koszula. Kolor granatowy. Tak od dwóch lat nosi się trzydziestu spośród pięćdziesięciu "kanarów". "Mundury" uszyła firma Igiełka z Wrocławia, która do tej pory dostarczała stroje służbowe dla wrocławskich kierowców autobusów i tramwajów.

Eleganccy i wyszkoleni

- Chcemy, żeby kontrolerzy byli widoczni - mówi Agnieszka Korzeniowska z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. - Chodzi o zmianę wizerunku tej służby. Nie chcemy, żeby kontrolerzy byli postrachem i wyskakiwali nagle obok pasażera.

Oprócz zmiany wyglądu, personel sprawdzający bilety ma przejść szereg szkoleń. Chodzi o to, żeby kontrolerzy byli asertywni i stanowczy, a z drugiej strony uprzejmi.

- Nasi kontrolerzy przeszli szkolenie w jaki sposób zachować się, gdy pasażer nie ma biletu, nie chce się wylegitymować, w jaki sposób go ująć - mówi pani Agnieszka.

Według rzeczniczki, pomysł sprawdził się, mało tego pasażerowie mają nawet swoich ulubionych kontrolerów, których witają z uśmiechem, kiedy widzą ich w pojazdach lub na przystankach.

Eksperyment w Łodzi

Inny pomysł jest realizowany w łódzkim MPK od początku tego miesiąca. Na życzenie łodzian, którzy jeszcze pamiętają czasy, gdy kontrolerzy byli umundurowani, i oczekiwali powrotu tych zasad, zostały wprowadzone kamizelki odblaskowe dla kontrolerów, z logo firmy oraz napisem "Kontrola MPK-Łódź".

To na razie tylko eksperyment. Po dwóch miesiącach przewoźnik sprawdzi, jak to wpłynie na sprzedaż i kasowanie biletów. Intencją jest prowadzenie kontroli biletów w sposób jawny, a osoba jej dokonująca ma być widoczna w pojeździe.

- Chcemy w ten sposób zachęcić łodzian do przestrzegania przepisów taryfowych i kasowania biletów - argumentuje przewoźnik.

Kontrolerzy nie muszą jednak stać w kamizelkach na przystankach, mają obowiązek mieć je na sobie w chwili, gdy przystępują do kontroli.

Dobry pomysł

W Szczecinie, w Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego na umowę o pracę jest zatrudnionych 43 kontrolerów biletowych.

- Uważam, że kontrolerzy biletów winni posiadać umundurowanie służbowe - komentuje pomysł Marek Goc, prawnik, były radny. - To dobry pomysł. Pasażer winien wiedzieć, że osoba która dokonuje jego kontroli jest rzeczywiście kontrolerem. Nadto faktem jest to, że mundur budzi respekt i szacunek.

Pomysł popiera Leszek Duklanowski, radny PiS, ale ma jedno zastrzeżenie.

- Należałoby się zastanowić, czy wprowadzić pełne umundurowanie, a zatem czy będą to wysokie koszty, czy też zaproponować tylko element wyróżniający na przykład kamizelkę i nakrycie głowy? - mówi Leszek Duklanowski. - Jestem za tym drugim wariantem.

Radna niezrzeszona Małgorzata Jacyna - Witt uważa, że wszystkie służby kontrolne powinni być umundurowane.

- Mundur wymusza odpowiednie zachowanie kontrolera i estetykę wyglądu - komentuje. - Poza tym ważną role odgrywa prewencja, gapowicze widząc kontrolera będą kupować bilety albo rezygnować z przejazdu. Ale i ten, który kupuje bilet będzie zadowolony, bo zobaczy, że ktoś czuwa nad tym, by wszyscy mieli bilety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński