Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Konserwatorzy uratowali prawdziwy skarb! Wnętrze kamienicy przy Piłsudskiego odzyskało dawny blask 3.12.2020

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Klatka schodowa kamienicy mieszczącej się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 7 w Szczecinie.
Klatka schodowa kamienicy mieszczącej się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 7 w Szczecinie. Andrzej Szkocki
Przepiękne malowidła, oryginalne zdobienia sufitu oraz ręcznie kute balustrady - to wszystko skrywa klatka schodowa kamienicy mieszczącej się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 7 w Szczecinie. Teraz możemy podziwiać efekty żmudnej pracy konserwatorów.

- Trzeba przyznać, że po przeprowadzonych pracach restauratorskich klatka schodowa od strony ulicy Piłsudskiego pretenduje do najpiękniejszych wnętrz mieszczańskich dziewiętnastowiecznego Szczecina - podkreśla Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków, który w zeszłym tygodniu dokonał odbioru wyremontowanej klatki schodowej.

Klatka schodowa kamienicy mieszczącej się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 7 w Szczecinie.

Szczecin. Konserwatorzy uratowali prawdziwy skarb! Wnętrze k...

Pierwszy etap prac obejmował remont sieni i okazałego plafonu oraz klatki schodowej do poziomu pierwszego piętra. W trakcie prac zdjęto wtórne warstwy malarskie, wykonano konserwację zachowawczą malowidła w plafonie sieni, uzupełniono ubytki sztukaterii sufitowych i szlachetnych stiuków na ścianach, zakonserwowano i częściowo odtworzono ozdobną ceramikę podłogową, przeprowadzono konserwację balustrady schodów.

Wykonawcą remontu była firma Gotyk Sp. z o.o. ze Szczecina, a pracami konserwatorskimi kierowała Ewa Palacz.
Prace konserwatorskie zostały dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Szczecin – Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków kwotą 150.000 zł.


ZOBACZ TEŻ:


Autorem projektu kamienicy przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego 7 (dawniej Friedrich-Karl-Straße 7) był szczeciński architekt Georg Sommenstuhl. Prace budowlane zakończono w 1894 r.

Budynek wraz z oficynami przetrwał II wojnę światową nienaruszony, pomimo tego, że większość budynków w okolicy zostało zrównanych z ziemią. Pod koniec lat 50. XX wieku jedno z pomieszczeń na parterze zajmował „Dom Mody” – sklep oferujący szycie sukni i garniturów na miarę. 15 marca 1971 r. w kamienicy trwały prace remontowe.

W tym dniu doszło do wybuchu pożaru na poddaszu, który objął dach wraz z narożnikowym hełmem wieży. Po ugaszeniu ognia rozebrano wypalone zwieńczenia wykuszy, resztki poddasza i uszkodzony hełm wieży. W miejscu poddasza dobudowano czwarte piętro, wyraźnie kontrastujące swoją modernistyczną formą i prostymi oknami z eklektycznymi zdobieniami elewacji niższych pięter.

W 2006 r. dokonano gruntownego remontu głównych fasad budynku. 14 maja 2013 r. kamienicę wraz z oficynami wpisano do rejestru zabytków.

Z przedwojennego wystroju klatek schodowych zachowały się: sztukaterie sufitów, terakota na podłodze klatki schodowej od strony ulicy Mazurskiej, malowidła z motywami roślinnymi na suficie korytarzy bram od strony ulicy Piłsudskiego, kute balustrady schodów.

ZOBACZ TEŻ:

To była kamienica przypominająca o dawnym układzie ulic w re...

POLECAMY TEŻ:

Plac Żołnierza, w kierunku Placu Rodła, czyli dawne skrzyżowanie Konigsplatz z Moltkestrasse (to nazwa części aktualnej alei Wyzwolenia).

Niesamowite zdjęcia, na których zobaczysz jak wyglądały dawn...

ZOBACZ TAKŻE:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński