Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Konferencja o wojnie i o szpiegach

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Spotkanie na na Wydziale Humanistycznym uczelni odbyło się pod hasłem "Wojna - Wojsko - Bezpieczeństwo poprzez stulecia i epoki". Uczestnicy konferencji poruszali problematykę zagrożeń związanych z wojną oraz jej skutków.

W ramach konferencji odbyło się także spotkanie z Andrzejem Milczanowskim, działaczem opozycji w okresie PRL oraz ministrem spraw wewnętrznych w latach 1992-1995 i generałem brygady Marianem Zacharskim, najsłynniejszym szpiegiem PRL.

- Nie można porównywać Jamesa bonda do faktycznej pracy w wywiadzie. Są pewne elementy, które się pojawiają, ale nie na tym polega działalność wywiadowcza - mówi w rozmowie z "Głosem" Marian Zacharski. - Polski wywiad, a także niemiecki i kilku innych państw, wykorzystywali piękne kobiety, ale raczej jako przynęty. A praca szpiega? To jest fascynująca praca. Myślę, że najlepsza na świecie, każdy dzień jest inny, nieprzewidywalny. Jak rozmawiam ze znajomymi z innych państw, którzy zajmowali się tą profesją, to niektórzy mówią "dopłacałbym, byle tylko pracować".

Generał Zacharski jest uważany za najskuteczniejszego szpiega PRL. Do 1981 roku Zacharski zdołał kupić za pieniądze polskiego wywiadu najbardziej poufne informacje m.in. plany najnowocześniejszych systemów radarowych dla lotnictwa, a w tym dla bombowców B1 i B2, rakiet Hawk, Patriot i wielu innych tajemnic wojskowych. W czerwcu 1981 r. Zacharski został aresztowany przez FBI pod zarzutem konspiracji szpiegowskiej wymierzonej przeciwko Stanom Zjednoczonym. Gen. Zacharski został skazany przez sąd w Los Angeles na karę dożywocia. Dzięki aktowi łaski prezydenta Reagana w czerwcu 1985 r., na moście Glienicke w Berlinie., Zacharski wraz z trzema innymi szpiegami wschodnioeuropejskimi, został wymieniony na 25 więźniów zza Żelaznej Kurtyny.

Po powrocie do kraju objął posadę dyrektora Pewexu. Od 1990 r. pracował dla Urzędu Ochrony Państwa. W 1995 roku uczestniczył w akcji mającej na celu zwerbowanie rosyjskiego agenta Władimira Ałganowa, który miał posiadać informacje o współpracy ówczesnego premiera Józefa Oleksego z KGB.

Zobacz także: Sonda GS24: dziury w szczecińskich ulicach

Najpiękniejsze i najbardziej roztańczone pary ze szczeciński...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński