Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Komisja edukacji: trzeba wzmocnić licea

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Rodzice i nauczyciele chcą powstania dwóch nowych liceów w miejsce likwidowanych gimnazjów, ale z danych wynika, że nie ma zapotrzebowania.

Obecnie w Szczecinie mamy 20 liceów ogólnokształcących, w tym 7 samodzielnych. Pozostałe są w zespołach szkół, gdzie będą likwidowane gimnazja. W większości tych zespołów więcej było oddziałów gimnazjalnych niż licealnych, co oznacza, że nauczyciele będą tracić pracę. Tym bardziej, że mamy niż demograficzny i uczniów nie będzie przybywać.

- W ciągu ostatnich 10 lat liczba oddziałów spadała i mamy deficyt na 123 oddziały - mówi Lidia Rogaś, dyrektor Wydziału Oświaty. - W ciągu najbliższych 3 lat w zespołach szkół ubędą 104 oddziały z klasami gimnazjalnymi. Co roku przyciągamy około 640 uczniów spoza Szczecina, ale obawiam się, że więcej już nie uda nam się przyciągnąć, bo inne gminy też walczą o uczniów, a poza tym koszt utrzymania dziecka poza miejscem zamieszkanie jest dla rodziców dosyć duży.

W tej sytuacji trwa dyskusja, czy warto otwierać dwa kolejne licea w miejsce likwidowanych samodzielnych Gimnazjum nr 7 i Gimnazjum nr 10. Tego chcą rodzice i nauczyciele z tych szkół, ale dyrektorzy szczecińskich liceów obawiają się o swoje szkoły.

- Oferta, którą przedstawiamy rokrocznie, jest przemyślana i zbadana - mówi Anna Kowalczyk, dyrektor Zespołu Szkół nr 2. - Myślę, że reforma jest po to, żeby wzmocnić szkoły podstawowe i licea, a nie po to, żeby tworzyć nowe.

- Od wielu lat zmagamy się z niżem demograficznym - mówi Ewa Budziach, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 1. Nasi pracownicy od wielu lat mają ograniczane zatrudnienie, a zatrudnienie nauczycieli wpływa na zatrudnienie pracowników niepedagogicznych.

Najtrudniej będzie w okresie przejściowym, bo jeszcze przez dwa lata, kiedy będą wygaszane gimnazja, nie będzie naboru do 4-letniego liceum. Dopiero za kilka lat będzie 4-klasowe liceum. Przez ten czas nauczycieli trzeba chronić przed zwolnieniami, dopóki znowu nie będą potrzebni. Urzędnicy szukają rozwiązania.

- Mówimy o tym, że spadała liczba szczecińskich liceów w Rankingu Liceów Ogólnokształcących. To efekt rozproszenia szkół - mówi Janusz Olczak, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 4. Zostawmy te szkoły, które mamy i rozwijajmy je, bo za dwa lata będzie zapotrzebowanie na nauczycieli przedmiotów.

- Jeżeli szkoła ma poniżej 12 oddziałów, to nie ma zastępcy dyrektora, a szkoła bez zastępcy nie funkcjonuje dobrze - mówi Hanna Bartnik, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr 5.

Wiele wskazuje na to, że przy pustoszejących budynkach, w których zostaje samo liceum , tworzenie nowych szkół będzie ryzykowne.

- Dylemat z Gimnazjum nr 7 i Gimnazjum nr 10 polega na tym , że powołanie nowych liceów sprawi, że w przyszłości upadnie jedno z obecnie istniejących - mówi Krzysztof Soska, zastępca prezydenta.

Decyzja nie zapadła.

Polecamy na gs24.pl:

Zobacz zdjęcia lotnicze odcinka drogi S6 Goleniów – Kiełpino

Gs24.pl

Zobacz też: jak prawidłowo zapinać pasy?

Polecamy na gs24.pl:

Zobacz zdjęcia lotnicze odcinka drogi S6 Goleniów – Kiełpino

Gs24.pl

Zobacz też: jak prawidłowo zapinać pasy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński