MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Kolejne zgrzyty po rozmowach o obwodnicy

Marek Jaszczyński
Wariant II. Zaletą tego rozwiązania jest prowadzenie jezdni obwodnicy na poziomie linii kolejowej, przez co arteria ta będzie w minimalny sposób ingerować w krajobraz i oddziaływać na otoczenie. Realizacja wiąże się z wyburzeniem nieruchomości przy al. Wojska Polskiego 185, ul. Pawła Jasienicy 5.
Wariant II. Zaletą tego rozwiązania jest prowadzenie jezdni obwodnicy na poziomie linii kolejowej, przez co arteria ta będzie w minimalny sposób ingerować w krajobraz i oddziaływać na otoczenie. Realizacja wiąże się z wyburzeniem nieruchomości przy al. Wojska Polskiego 185, ul. Pawła Jasienicy 5.
Dotacje unijne można było wydać w znacznie mądrzejszy sposób z korzyścią dla społeczeństwa - twierdzą uczestnicy konsultacji społecznych dotyczących Obwodnicy Śródmiejskiej.

- Pragniemy zaprotestować przeciwko takiemu trybowi prowadzenia konsultacji ze społeczeństwem, gdzie społeczeństwa nie dopuszcza się do głosu - mówi Włodzimierz Majewski, który uczestniczył w spotkaniach dotyczących konsultacji.

To efekt ostatniego spotkania konsultacyjnego, które odbyło się w ubiegłym tygodniu. Przypomnijmy, że spotkanie podsumowało konsultacje w sprawie przebiegu VI etapu Obwodnicy Śródmiejskiej. Zgodnie z założeniami VI etap obwodnicy przebiegać ma od ul. Niemierzyńskiej do al. Wojska Polskiego. W ramach tego zadania ma być przebudowany także węzeł Łękno. Najwięcej emocji wzbudziło zakończenie spotkania. Okazało się, że mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie nie mogli ustnie zgłosić swoich uwag.

Mieszkańcy zbulwersowani sposobem przeprowadzenia konsultacji złożyli w magistracie pismo protestacyjne skierowane do prezydenta Piotra Krzystka. Protestujący przedstawili w liście zarzuty, przypominając przebieg poprzednich spotkań. Czytamy" "Podczas zebrania ze społeczeństwem 29 sierpnia 2011 roku, zamiast pytać zebranych o opinię co do budowy w ogóle zakomunikowano, że będzie budowa i dano do zaakceptowania 3 warianty trasy, każdy z nich ze zniszczeniem parku miejskiego (nic dziwnego, że wiele osób wyszło z oburzeniem), podczas drugiego spotkania 24 października 2011 konsultacji z organizacjami społecznymi nie dano możliwości pełnej wypowiedzi przedstawicielom osób protestujących, również z ramienia organizacji, odbierając im głos. Podczas trzeciego spotkania obwieszczono zebranym wyniki konsultacji społecznych nie dopuszczając do jakiejkolwiek dyskusji, a gdy ci się tego domagali zamknięto zebranie."

- Dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze wątpliwości co do celowości budowy VI i VII odcinka obwodnicy Śródmiejskiej, wyrażone w pismach do Pana Prezydenta z dn. 24 września 2011 i 5 października 2011. Zawarto tam merytoryczne argumenty przeciw tej budowie - argumentują mieszkańcy. - Całokształt przeprowadzanych konsultacji społecznych wskazuje, że osoby je przeprowadzające mimo przeprowadzanych szkoleń nie rozumieją słowa "konsultacja" i przeprowadzają ją w trybie oznajmującym, jak za poprzedniego porządku. Uważamy, że konsultacje społeczne zostały przeprowadzone nieprawidłowo bowiem nie było dyskusji ze społeczeństwem, pominięto zasady demokracji.

Przedstawiciele szczecińskiego magistratu nie zgadzają się z zarzutem mieszkańców, że konsultacje z mieszkańcami zostały przeprowadzone z mieszkańcami z pominięciem zasad demokracji.

- Został jasno określony tryb konsultacji, który został przedstawiony w czasie pierwszego spotkania 29 sierpnia, można było zrobić to w formie maila oraz pisemnie składając uwagi w do urny znajdującej się w wydziale inwestycji miejskich - mówi Dariusz Wołoszczuk z biura promocji i informacji. - Jeszcze podczas ostatniego spotkania pan Zychowicz (Zbigniew Zychowicz z Instytutu Rozwoju Regionalnego, który przeprowadzał konsultację - przyp. red.) deklarował możliwość składania uwag na piśmie. Proszę zwrócić uwagę, że w trybie konsultacji wypowiedziało się zaledwie 48 osób. Mimo to, opinie wyrażone przez protestujących, chociaż poza trybem konsultacji, też będą uwzględnione we wnioskach.

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński