Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Jedyna taka suwnica w Polsce. Biało-czerwona! [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Stocznia Szczecińska dołożyła własną cegiełkę do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na dźwigu stoczniowcy wywiesili wielką biało – czerwoną flagę. Z daleka wydaje się mała, ale jej wymiary imponują: 82 metry długości i ponad 7,5 metra szerokości. Jak informują stoczniowcy, będzie wisieć przez kilka tygodni.

Główne uroczystości obchodów odbędą się 11 listopada na pl. Szarych Szeregów. Miejskie uroczystości koordynuje Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie.

Osobne wydarzenia będą mieć miejsce na Wałach Chrobrego z udziałem władz wojewódzkich oraz parlamentarzystów. Z osobnymi pomysłami w patriotyczne obchody angażują się takie instytucje jak m.in. Stara Rzeźnia.

Natomiast te miejskie na placu Szarych Szeregów uświetnią występy zespołów Arfik i Tulia. A w pobliskiej siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej (al. Wojska Polskiego 64) odbędą się warsztaty artystyczne oraz inscenizacje historyczne, tj. w godz. 11 – 15 edukacyjno-artystyczne dla dzieci o polskich barwach narodowych. Ich uczestnicy na specjalnym podobraziu odbiją swoją dłoń - białą lub czerwoną.

Praca zostanie wyeksponowana przed siedzibą SAA. Wykonane zostaną również autorskie broszki o barwach biało-czerwonych oraz chorągiewki, rozdane następnie mieszkańcom podczas uroczystości o godz. 15.30.

Co pamiętasz na temat odzyskania niepodległości przez Polskę? TEST nie tylko na 11 listopada!

Uroczystości na placu Szarych Szeregów:

Godz. 14.30 Grupa artystyczna ARFIK w programie pt. "Mamy dom” - koncert / "Mamy dom” - jakie to oczywiste i proste. Współczesnym dzieciom trudno uwierzyć, że nie zawsze tak było. ARFIK wyśpiewa swą radość właśnie z tego - że dom, kraj, miasto, rodzina są dziś codziennością. Że można je współtworzyć i czuć się w tym bezpiecznie. Że wielka jest wartość małych, zwyczajnych gestów i uczynków, które budują to, co nazywamy domem. Młodzi artyści zaśpiewają autorskie piosenki z muzyką Ryszarda Leoszewskiego i słowami Barbary Stenki.

Godz. 15.30 Uroczystość patriotyczna przy popiersiu Marszałka J. Piłsudskiego.

Godz. 16.30 Koncert grupy TULIA / Zespół Tulia to cztery utalentowane dziewczyny ze Szczecina, które kultywują rodzimą tradycję muzyki ludowej. Okrzyknięte "objawieniem polskiej sceny muzycznej” podbiły serca polskich oraz zagranicznych słuchaczy folkowymi aranżacjami popularnych piosenek. Podczas koncertu "Premiery” w ramach tegorocznego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobyły trzy statuetki: nagrodę jurorów, publiczności oraz nagrodę specjalną od ZAIKS.

W jakich warunkach mieszkali nasi przodkowie w dwudziestoleciu międzywojennym?

Tak Polacy mieszkali przed wojną. Zobacz 10 najbardziej zask...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński