Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Jedna z głównych ulic Prawobrzeża w przebudowie. Na poniemieckim trakcie powstaną ścieżki i chodniki

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Będą tu ścieżki rowerowe, chodniki, miejsca postojowe. Na jednej z głównych ulic szczecińskiego Prawobrzeża trwa budowa. Przebudowany zostanie m.in. poniemiecki trakt.

Przebudowa Łubinowej

Otoczenie ulicy Łubinowej przechodzi obecnie metamorfozę. Budowana jest tutaj ścieżka rowerowa oraz chodniki i miejsca postojowe. Zanim jednak zaczną się roboty drogowe, należy wykonać prace przy instalacjach.

- Najpierw wykonane zostanie odwodnienie ścieżki, czyli kanalizacja deszczowa, następnie powstanie wodociąg. Roboty przy instalacjach zajmą około półtora miesiąca - mówi Grzegorz Majchrzak, kierownik budowy.

Co dokładnie powstanie na Łubinowej?

Na Prawobrzeżu, po stronie wschodniej ulicy Łubinowej (od strony osiedla Majowego) powstaną ciągi pieszo-rowerowe, a na odcinku od ulicy Gombrowicza do ulicy Maciejowickiej - wewnętrzna droga wspomagająca, przeznaczona dla ruchu samochodowego, rowerowego oraz pieszego.

Projekt przewiduje również: przebudowę przystanków, budowę parkingu przy ul. Łubinowej 83-88 oraz rozbudowę sieci chodników prowadzących w kierunku osiedla Majowego. Skorygowana zostanie także geometria wlotu w ul. Maciejowicką.

Po stronie zachodniej, wzdłuż całego odcinka ulicy Łubinowej poprowadzony będzie ciąg pieszo-rowerowy o szerokości od 4 do 8 m. Tu również powstaną nowe przystanki autobusowe, a także schody w kierunku osiedla Słonecznego.

CZYTAJ TEŻ:

Dawny trakt niemieckiej wsi

Ulicę wytyczono w latach 70. XX w. tuż przy starym brukowanym trakcie biegnącym przez dawną wieś Hoekendorf (Klęskowo). Pozostałością przedwojennych czasów są tu jeszcze poniemieckie domy. Wygląda na to, że wraz z budową ścieżki i chodników zniknie brukowany trakt, który do tej pory służył i za chodnik i za parking.

- Usuniętą kostkę brukową składamy na zapleczu budowy, gmina weźmie ją w swoje zasoby - dodaje Grzegorz Majchrzak.

Po remoncie organizacja ruchu i miejsc parkingowych ma być tu uporządkowana. Prace powinny się zakończyć wiosną przyszłego roku, lecz wykonawca, firma Ben Bruk weszła na teren budowy blisko dwa miesiące po przejęciu placu. Koszt inwestycji to blisko 8 mln zł.

Jednym z punktów krytycznych jest odcinek pod Estakadą Pomorską. Tutaj ścieżka przechodzi w pas wytyczony po bardzo zniszczonej jezdni. Dobrą wiadomością jest fakt, że miasto rozstrzygnęło przetarg na przebudowę estakady i przebiegających poniżej niej jezdni wspomagających. Projekt zakłada m.in. budowę ciągów pieszych, rowerowych i pieszo-rowerowych.

Najgorsze ścieżki rowerowe Szczecina. Tam lepiej uważać!

ZOBACZ TEŻ:

Zdajesz na Kartę Rowerową? Sprawdź, czy znasz te zasady poruszania się rowerem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński