Szczecin. Jaki plan ma ministerstwo na ratowanie ST3 Offshore? Chce budować barki i małe statki

Bogna Skarul
Bogna Skarul
- Technologia ST 3 Offshore jest przestarzała, a urządzenia, które są w tej fabryce trzeba albo wyrzucić albo je przebudować - mówił na konferencji prasowej Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Przestarzała technologia?

- Technologia ST 3 Offshore jest przestarzała, a urządzenia, które są w tej fabryce trzeba albo wyrzucić albo je przebudować - mówił na konferencji prasowej Marek Gróbarczyk Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

- W momencie, kiedy kupiono te urządzenia to już wtedy się okazało, że rynek offshorowy się zmienił, a to co jest w halach właściwie należy do przeszłości - mówił minister i dodał, że polskie firmy energetyczne stwierdziły, że technologia w ST3 Offshore jest przestarzała i produkowane turbiny nie będą miały potrzebnej mocy.

Nie da rady zatrudniać 500 osób przez 5 lat

Powiedział też, że w żaden sposób biznesowo nie "spina się" obowiązek, jaki narzuciła Unia Europejska dając dofinansowanie, że w fabryce trzeba zatrudniać 500 osób przez 5 lat.

- Takiego warunku żaden biznes branżowy by nie przyjął - podkreślił.

Stwierdził też, że ponad 123 mln zł unijnych pieniędzy jakie trzeba w tej chwili oddać jest na tyle sporą sumą, "że nikt tego nie udźwignie z przedsiębiorców".

ZOBACZ TEŻ:

Upadłość, ale z koncepcją

Powiedział, że wszystkie próby ratowania ST3 Offshore zakończyły się jedną decyzją sędziego, który odrzucił program restrukturyzacji.

- W związku z tym pozostaje nam jedno rozwiązanie - powiedział minister Gróbarczyk. - A jest nim ogłoszenie upadłości. Ale mamy koncepcję dalszego funkcjonowania ST 3 Offshore - dodał.

Tę koncepcję ministerstwo nazwało „Green Gryfia eco-plus shipyard”. Opiera się ona na „przyszłościowej koncepcji z wykorzystaniem pełnego potencjału infrastrukturalnego, ludzkiego i technologocznego MSR Gryfii S.A., ST3 Offshore spółki z o.o. i ZRSS sp. z o. o. „Zielona Stocznia”.

ZOBACZ TEŻ:

Czym ma się zajmować nowy podmiot?

- Kompleksowymi usługami stoczniowymi na zasadach komercyjnych - powiedział Maciej Styczyński, naczelnik Wydziału Przemysłu Okrętowego Departamentu Gospodarki Morskiej MGMiŻŚ i wyjaśnił, że chodzi tu o budowanie statków dla armatora, jego remonty i na końcu recykling. - To jest spójne biznesowo i logicznie - powiedział.

Co ma być budowane w Green Gryfia eco-plus shipyard?

Ministerstwo zakłada, że w nowym podmiocie można będzie budować "statki mogące obsługiwać porty wewnatrz lądu tzw. river-sea vessels, barki i inne jednostki specjalistyczne". Koncepcja ministerstwa zakłada też, że hale produkcyjne w ST3 zostaną tak zaadoptowane, aby można było w nich budować statki do 3500 DWT.

- Co warto zaznaczyć, ten nasz plan zakłada również możliwości do wykonywania zleceń offshorowych - powiedział Maciej Styczyński i dodał, że "niegospodarnością byłoby demontaż istniejących linii i utratę tego co przyświecało w czasie budowy fabryki. Ale teraz "już ze spojrzeniem realnym co i jak można robić i łączyć z inną działalnością" - skomentował.

ZOBACZ TEŻ:

Skąd pieniądze

Ministerstwo zakłada, że finansowanie oparte będzie na pieniądzach z Funduszu Rozwoju Spółek, Stoczni Szczecińskiej i stoczni „Gryfia”, ale także Agencji Rozwoju Przemysłu. Zastanawia się też nad obligacjami, finansowaniem własnym i zewnętrznym.

- Ta koncepcja ministra jest jednym z scenariuszy dalsze losu ST3 - stwierdził przedstawiciel funduszu Mars i podkreślił, że to rolą syndyka będzie spłacenie wierzycieli i przejęcie fabryki przez jednego inwestora.

Komentarze opozycji

Poprosiliśmy o opinię na temat nowego pomysłu ministra Marka Gróbarczyka:

- Nie widzę w tej koncepcji żadnego pomysłu biznesowego - mówi Rafał Zahorski, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Przypominam, że branża offshorowa to zupełnie coś innego niż branża zajmująca się budową statków. ST3 Offshore to najbardziej nowoczesna fabryka offshorowa w Europie. Pan minister chyba o tym nie wie. Czy był w środku? Czy widział te urządzenia? Urządzenia spawalnicze w ST3 Offshore przystosowane są do spawania choćby mostów, mogą połączyć stal o grubości kilkudziesięciu centymetrów , a statki potrzebują spawania kilkunastu milimetrów. Do budowy statków potrzebny jest całkowicie inny park maszynowy. Moim zdaniem ta koncepcja ministra to zwykłe bicie piany.

- Trzeba być absolutnym dyletantem, aby kupić z państwowych pieniędzy nowoczesną fabrykę, wpompować w nią grube miliony złotych i doprowadzić do upadku - komentuje Arkadiusz Marchewka, poseł KO, ale jednocześnie wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - Rząd PiS bierze za to całkowitą odpowiedzialność. To w 2017 r. państwo przejęło od prywatnego właściciela nadzór nad firmą i zamiast ją rozwijać, doprowadziło do jej klęski. Kiedy słyszę, że minister Gróbarczyk bez poczucia wstydu mówi, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa, to jestem zażenowany jego postawą. Myślę, że zamiast propozycji złomowania statków w ST3, minister Gróbarczyk powinien zezłomować wszystkie swoje pomysły, bo szkodzą gospodarce morskiej i naszemu regionowi.

- Wszystko co jest śmieszne jest dobre, więc w tym kontekście, to jest dobre - powiedział nam jeden z ekspertów. - Przypomnę, że "Zielonej Stoczni" nie ma, jest tylko na papierze. Owszem ma szansę zaistnieć, ale tylko z inwestorem z Europy, bo same certyfikaty to koszt około 40 mln zł. A poza tym co my z tym złomem w Polsce dalej będziemy robić? Hut już u nas prawie nie ma.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


Bilfinger w fazie testów. Będzie praca dla 500 osób [wideo]

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
st3

Nikt tu nic mądrego nie wymyśli. I nie ma znaczenia czy to PO czy PIS. Po obydwu stronach mamy kupę nieudaczników którzy dbają tylko o swoje stołki i kieszenie. Wstyd że w 40 mln kraju nie ma ludzi z ,,oliwą w głowie"

A Grabarz to totalne dno !!!!!

L
Lena

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

G
Gość
14 lutego, 0:14, ryży zaradzi!:

Zgłoście sprawę ryżemu,temu od zielonej wyspy,on się tym zajmie. Nie takie sprawy rozwiązywał! Najlepiej poszło mu ze szmalem tych, którzy oszczędzali w OFE! Kilka minut i 150 mld poszło, nie wiadomo na co!Wszystko zrobi jak najlepiej, sprowadzi INVESTORA Z KATARU z którym, wspólnie, spłacą wszystkie długi owej ST3 OFFSHORE!

W tejże ST3 zatrudni darmozjadów i krzykaczy z sld i innych bolszewickich partii! Wreszcie będą robili coś pożytecznego, bo do tej pory im się to nie udawało.

A co pis zrobiła z pozostałą na kontach w ofe kwotą? Jaką wy pisowcy macie wybiórczą pamięć, potraficie wypominać coś co zrobiła opozycja 10 lat temu ale nie pamiętacie co zrobił pis rok temu czy dwa.

K
Kontrahent

I co?! Pisie trolle do roboty, pod tyłkiem się Wam pali. Pisiorki kradną już 5 lat a Wy jedynie na opozycję potraficie zganiać.

Wasz Zaremba - tęgi fachowiec może pomoże?

A może... Gróbarczyk NA BIAŁYM PROMIE PRZYPŁYNIE?

buahahhhha "suweren" sobie wybrał partię dla frustratów i nierobów- jak widzicie prowadzenie gospodarki to jednak coś trudniejszego niż pyskowanie na antenach prawackich mediów.

Jak tu wszystko pada, ruina idzie, a pisowcy mącą, kręcą, zwalają winę. Halo! to oni rządzą już 5 lat i mają w odróżnieniu od innych partii w historii III RP WYŁĄCZNOŚĆ na władzę.

Cała odpowiedzialność w rękach PIS.

a
aaa
14 lutego, 0:14, ryży zaradzi!:

Zgłoście sprawę ryżemu,temu od zielonej wyspy,on się tym zajmie. Nie takie sprawy rozwiązywał! Najlepiej poszło mu ze szmalem tych, którzy oszczędzali w OFE! Kilka minut i 150 mld poszło, nie wiadomo na co!Wszystko zrobi jak najlepiej, sprowadzi INVESTORA Z KATARU z którym, wspólnie, spłacą wszystkie długi owej ST3 OFFSHORE!

W tejże ST3 zatrudni darmozjadów i krzykaczy z sld i innych bolszewickich partii! Wreszcie będą robili coś pożytecznego, bo do tej pory im się to nie udawało.

nie wiem kim ty kur.. jesteś pajacu i nie chcę wiedzieć. Ale nie masz zielonego pojęcia co się dzieje. Powiem krótko gdzie są twoje pieniądze, które rzekomo ukradł "ryży" zobacz na swoim koncie w ZUS, jeśli pracujesz i od lat opłacasz składki. Za to zobaczysz jakie kuku z OFE zrobi ci mateuszek kłamczuszek.

G
Gość

no nieee... widzisz i nie grzmisz... co za stek bzdur!!! jak technologia może być przestarzała?!?!, skoro mamy jedną z najnowocześniejszej linii produkcyjnej TP i monopile, roboty spawalnicze, wszystko ze sobą pięknie sprzężone, fundamenty hal specjalnie dostosowane do budowy owych konstrukcji... wyrzucić to powinni PANA z tego stanowiska!!! dlaczego pojawiały się zagraniczne firmy chcące ją kupić bo widziały potencjał w tej firmie?!? tylko nie PAN i super doradcy?!? Jak można mówić że zatrudnienie na poziomie 500 osób jest nie realne?!? gdzie zatrudnienie opiewało na około 750 ludzi w fabryce w trakcie realizacji kontraktu!!! no i oczywiście ten zły sędzia, który odrzucił program restrukturyzacji... jak on mógł?!? przerwać kroplówkę dotacji rządowych i zakończył zabawę folwarku z trójmiasta. ehhh... i znów suuuper wizja firmy która ma budować statki i która ma być finansowana m.in.ze słynnej już ARP która da... albo nie da... dobrze niech upadnie, bo by Wam przez gardło nie przeszło że możenie coś sprzedać obcemu kapitałowi, ale zróbcie to z twarzą!!! wypłaćcie ludziom pensje do uprawomocnienia się wyroku upadłościowego, zaległe i bieżące składki ZUS, wydajcie ludziom świadectwa pracy! zakończcie ten cyrk z prawem i sprawiedliwością!

O
Olo
14 lutego, 0:14, ryży zaradzi!:

Zgłoście sprawę ryżemu,temu od zielonej wyspy,on się tym zajmie. Nie takie sprawy rozwiązywał! Najlepiej poszło mu ze szmalem tych, którzy oszczędzali w OFE! Kilka minut i 150 mld poszło, nie wiadomo na co!Wszystko zrobi jak najlepiej, sprowadzi INVESTORA Z KATARU z którym, wspólnie, spłacą wszystkie długi owej ST3 OFFSHORE!

W tejże ST3 zatrudni darmozjadów i krzykaczy z sld i innych bolszewickich partii! Wreszcie będą robili coś pożytecznego, bo do tej pory im się to nie udawało.

Uważaj bo z tej nienawiści wątroba ci zgnije.

r
ryży zaradzi!

Zgłoście sprawę ryżemu,temu od zielonej wyspy,on się tym zajmie. Nie takie sprawy rozwiązywał! Najlepiej poszło mu ze szmalem tych, którzy oszczędzali w OFE! Kilka minut i 150 mld poszło, nie wiadomo na co!Wszystko zrobi jak najlepiej, sprowadzi INVESTORA Z KATARU z którym, wspólnie, spłacą wszystkie długi owej ST3 OFFSHORE!

W tejże ST3 zatrudni darmozjadów i krzykaczy z sld i innych bolszewickich partii! Wreszcie będą robili coś pożytecznego, bo do tej pory im się to nie udawało.

G
Gość
13 lutego, 17:10, Stach:

Niech Marchewka powie najpierw, kto wszedł w spółkę z Niemcami i przez wynagrodzenia niemieckiemu zarządowi położył firmę. Co z tego, że mają sprzęt, skoro nie ma tam specjalistów, a projekty realizowane były po omacku niewykwalifikowaną kadrą. Chyba dwa poważne zrealizowane i nikt z usług tego sztucznego tworu nie chciał korzystać, a środki unijne poszły na budowę firmy i pensje dla zarządu - takie to spółki z Niemcami.. Kto stoi za stworzeniem tej firmy?

Dziękuję ,,znafcy" za komentarz

R
Rafał

Żadnych złomowań Gróbarczyk

c
czyt

Bareja wiecznie żywy! Naprawa poprzez likwidację - tego jeszcze nie było. Co do złomowania - kolejny głupi pomysł. W Europie ze względu na wyżyłowane przepisy z zakresu ochrony środowiska biznes mało lub całkowicie nieopłacalny. Wszystko co może to płynie na złomowanie do Turcji lub Bangladeszu. Niech jeszcze podniosą płacę minimalna do 4 tyś. PLN to całkowicie położą gospodarkę.

G
Gość
13 lutego, 18:52, fin:

minister do dymisji , gada bzdury , mydli oczy , my nie będziemy produkować energii z wiatraków , już mają w planie w łódzkim kopać dalej węgiel brunatny. Dlatego przy kryzysie st3 ma problem ale w naszym kraju należy stawiać wiatraki. Statki to budują inne firmy na terenie SS , na rynku jest duża konkurencja , ceny wyżyłowane. Złomowanie statków , walnij się w łeb.

Nie minister tylko cały ten rząd powinien wylecieć na pysk a co niektórzy jaszcze potem odpowiedzieć przed trybunałem stanu za zniszczenie polskiej gospodarki, prawa i relacji międzyludzkich. Marzy mi się widok kaczora, adriana i zera w pasiakach

Ł
Łukaz

Żal pracowników, naszych podatków.

Co z nieuregulowanym fakturami dla przedsiębiorców z naszego regionu????

G
Gość
13 lutego, ‎15‎:‎23, Brdowski:

Pietruszka, zachorowany i inne poranki...

Spadać, już nigdy never.... precz won, won od Gryfii i Szczecińskiej. Mamy teraz nasz rząd, naszych prezesów, naszych przedstawicieli... I wiemy, nie wierzymy a wręcz wiem że wreszcie są fachowcy na decydujących stanowiskach. Marchewka, Wieczorek, Zahorski... won

Na twoją głupotę tempaku to nie ma już lekarstwa

G
Gość
13 lutego, 15:50, Gość:

Czyli co panie Gróbarczyk !? Trzeba będzie 2/3 ludzi wypie***ić , co się da wyprzedać i będzie dobrze ? Fajny plan macie na ratowanie firmy !!

13 lutego, ‎16‎:‎37, Eff:

A co tu ratować na siłę? Niemiecki zarząd wyprowadził pieniądze m. in. na swoje niebotyczne wynagrodzenia, a PIS ma trupa reanimować?

Baranie głupi. Pieniądze wyprowadził pis i jego nieudacznicy wsadzeni do zarządu. Specjaliści typu Zaremba

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3