Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin i Police inwestują w przetwarzanie bioodpadów. Zyska środowisko i rolnicy

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
W trakcie spotkania w Policach zaprezentowano produkt końcowy z przerabianie bioodpadów, czyli kompost, który jest składnikiem na przykład specjalistycznego podłoża do uprawy ziół czy warzyw.
W trakcie spotkania w Policach zaprezentowano produkt końcowy z przerabianie bioodpadów, czyli kompost, który jest składnikiem na przykład specjalistycznego podłoża do uprawy ziół czy warzyw. Marek Jaszczyński
Samorządy Szczecina i Polic będą wspólnie unieszkodliwiać odpady. List intencyjny w tej sprawie podpisały: Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów ze Szczecina, policki Trans-Net oraz spółka Remondis Szczecin.

- Chcemy wspólnie z gminą Police zagospodarować bioodpady. Tym bardziej że gmina Police posiada takie możliwości poprzez swoją spółkę. Bioodpady mogą trafiać do zakładu, który zostanie zmodernizowany z naszymi partnerami i będzie służył mieszkańcom obu samorządów. Szczecin takiej instalacji na swoim terenie nie posiada i stąd właśnie ten list intencyjny – tłumaczy Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Partnerem w inwestycji będzie spółka Remondis Szczecin, a instalacja powstanie w Leśnie Górnym pod Policami. Według ostrożnych szacunków przetarg na budowę mógłby zostać ogłoszony w przyszłym roku, a budowa mogłaby potrwać około półtora roku, a więc instalacja mogłaby ruszyć w 2024 roku.

- Szacowaliśmy pierwszą przymiarkę kosztów budowy tej instalacji rok temu. Wtedy to wychodziło niespełna 50 milionów złotych. Wszyscy wiemy, jak wyglądają ruchy cenowe na rynku, szczególnie tym budowlanym, więc na dzień dzisiejszy to już nieaktualne – tłumaczy Ronald Laska, prezes Remondis Szczecin. - Naprawdę w momencie kiedy będzie gotowa dokumentacja, pozwolenie na budowę, wtedy zostanie ogłoszony przetarg i wtedy będziemy szacować koszty.

Już dziś wiadomo, że inwestycja będzie wspierać się na dofinansowaniu zewnętrznym, a konkretnie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Efektem końcowym będzie kompost, który stanowi bazę do gruntu dla rolnictwa czy ogrodnictwa. Podobna linia pracuje już w Bydgoszczy, gdzie ustawiają się kolejki chętnych po produkt końcowy.

- Chcemy z tego zrobić produkt rolniczy produkt, na który jest dzisiaj popyt na rynku, chociażby z tego tytułu, że ceny nawozów rosną w zastraszającym tempie. Oczywiście nie będziemy konkurencją dla dużych zakładów, natomiast to będzie jakieś uzupełnienie rynku – dodaje Adam Pacholik, prezes spółki Trans-Net.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński