Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Frankowicze mają powód do zadowolenia. Prawomocny wyrok korzystny dla nich

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
pxhere.com
- To bardzo ważny wyrok, który może wyznaczyć kierunek w orzecznictwie sądów w Szczecinie w sprawach dotyczących kredytów - mówi mec. Radosław Górski o pierwszym prawomocnym wyroku "frankowym" w szczecińskiej apelacji. Dla rodziny, która wygrała sprawę oznacza to, że ich dług wobec banku zmniejszy się o około 500 tys zł, a problem wadliwej i niekorzystnej dla konsumenta umowy kredytu przestanie istnieć.

Sprawa dotyczyła umowy kredytu o nazwie „umowa kredytu na cele mieszkaniowe EKSTRALOKUM”, która była w ofercie jednego z banków. Kilka lat temu pewna rodzina zaciągnęła ten kredyt, który był powiązany z frankiem szwajcarskim. Gdy ze względu na kurs franka, kredyt zaczął rosnąć, rodzina zdecydowała się oddać sprawę do sądu i walczyć o unieważnienie takiej umowy.

W podobnej sytuacji w Polsce jest ok. 800 tys. osób. Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przed polskimi sądami zapada więcej korzystnych wyroków dla kredytobiorców. Tak stało się też w czwartek w Sądzie Apelacyjnym w Szczecinie. Oddalił apelację banku w całości oraz uwzględnił apelację konsumenta w całości i prawomocnie.

ZOBACZ TEŻ:

- To oznacza, że sąd ustalił nieważność umowy kredytu oraz zasądził wszystkie wpłaty kredytobiorcy na rzecz banku mimo, że saldo kredytu w PLN nie zostało spłacone - wyjaśnia rada prawny.

Sąd apelacyjny potwierdził to co w lutym ustalił Sąd Okręgowy w Szczecinie. Uznał umowę kredytu „denominowanego” w walucie frank szwajcarski za nieważną z trzech powodów, z których każdy jest wystarczającą podstawą do ustalenia nieważności umowy kredytu.

- Z uwagi na sprzeczność umowy kredytu z naturą stosunku zobowiązaniowego i zasadą równości stron umowy, z uwagi na abuzywność (tzw. klauzule niedozwolone -red.) postanowień umownych odnoszących się do indeksacji kredytu, z uwagi na niedopełnienie przez pozwany bank obowiązków informacyjnych względem klienta - wylicza mec. Górski.

ZOBACZ TEŻ:

Zdaniem sądu bank narzucił konsumentowi umowę pozwalającą bankowi na dowolne i nieweryfikowalne ustalanie wartości zobowiązań kredytobiorcy wykorzystując w ten sposób swoją uprzywilejowaną wobec kredytobiorcy pozycję, a taki stan rzeczy sprzeczny jest z naturą stosunku zobowiązaniowego i łamie zasadę równości stron, co czyni zawartą umowę kredytu nieważną w całości. Sąd zwrócił również uwagę, że bank w sposób niewystarczający informował o ryzyku związanym z kredytem powiązanym z CHF, w szczególności zupełnie nie informował kredytobiorcy o skali potencjalnego ryzyka.
Mec. Górski zwraca uwagę, że do tej pory mimo wieloletnich procesów sądy w Szczecinie w podobnych sprawach z reguły albo wstrzymywały się z wydaniem wyroków albo też wydawały wyroki niekorzystne dla konsumentów i sprzeczne z wykładnią prawa unijnego wynikającą z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Czwartkowy wyrok jest bardzo ważny, bo może wyznaczyć kierunek w orzecznictwie sądów w Szczecinie w sprawach dotyczących kredytów - mówi.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin. Izolatka w sali nr 9, czyli jak Sąd Apelacyjny w S...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński