Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Dziwny smak i zapach wody? Sprawdźcie dlaczego

[email protected]
Dziwny smak i zapach wody? Tak może być do poniedziałku. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie uspokaja: wodę można pić prosto z kranu. Po prostu pochodzi z innych źródeł.

W piątek Zakład Wodociągów i Kanalizacji poinformował, że woda w kranach w lewobrzeżnej części Szczecina może mieć inny smak i zapach.

Powodem tej sytuacji jest modernizacja "miedwianki", czyli magistrali wodociągowej zapewniającej wodę w kranach w dużej części miasta. "Miedwiankę" trzeba było wyłączyć.

- Woda dostarczana jest w związku z tym ze wszystkich źródeł zapasowych, stąd może pojawić się inny jej smak i zapach - tłumaczy Tomasz Makowski ze ZWiK-u. - Po prostu woda z różnych ujęć miesza się, są różnice ciśnienia. To może wywoływać negatywne odczucia smakowe. Ale zapewniam, że woda jest zdatna do picia i można ją spożywać bezpośrednio z kranu, bez potrzeby przegotowania.

CZYTAJ TEŻ:

ZWiK uspokaja, że woda w naszych kranach jest bezpieczna, a jej jakość jest kontrolowana przez certyfikowane laboratorium spółki oraz służby Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie.

Sytuacja wróci do normy najprawdopodobniej w poniedziałek.

ZOBACZ TEŻ:

Filarem systemu dostarczania wody jest jedna z najnowocześniejszych w Europie oczyszczalnia „Pomorzany”. Jej uruchomienie pozwoliło wykreślić Szczecin z niechlubnej listy największych trucicieli Bałtyku. Co więcej - każdy dzień jej funkcjonowania sprawia, że woda w Odrze, Jeziorze Dąbie i Zalewie Szczecińskim staje się coraz czystsza. Potwierdzają to prowadzone przez ekologów obserwacje. Rejon niegdyś mocno zdegradowanego ekologicznie dorzecza Odry i Zalewu Szczecińskiego ulega widocznemu odrodzeniu - powracają tu m.in. nie widziane od dawna gatunki ryb i roślin. Nic dziwnego – ścieki po oczyszczeniu w oczyszczalni „Pomorzany” mają lepsze parametry, niż płynąca w tym samym miejscu woda w rzece.Całkowite zużycie wody w Szczecinie kształtuje się na poziomie ok. 20 mln m3 rocznie, co daje średnio ok. 60 tys m3 na dobę.Czytaj więcej >>>

Skąd pochodzi "kranówka" w Szczecinie? Sprawdziliśmy [ZDJĘCIA]

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na


ZOBACZ TAKŻE: Kulisy zdrowia: Lodowate kąpiele. Dlaczego warto morsować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński