Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin Dąbie. Zamknięte targowisko, zaniedbane kamienice. Coś się zmieni? ZDJĘCIA

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Od ponad trzech lat teren po targowisku w Dąbiu to smutny portret obszaru zdegradowanego. Trwają prace nad opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania tego rejonu. TBS "Prawobrzeże" ma ogłosić konkurs na opracowanie koncepcji rewitalizacji tego fragmentu staromiejkiego obszaru Dąbia. Po uchwaleniu planu teren zostanie wystawiony na sprzedaż.

Chodzi o rejon ulic Dziennikarskiej, Mierniczej i Koszarowej, gdzie ryneczek istniał od lat 80. XX wieku. W czerwcu 2017 roku został zamknięty, ponieważ kupcy nie zdecydowali się na jego modernizację (choć wielokrotnie pokazywano wizualizacje), co miało być warunkiem dalszej dzierżawy terenu.

Miasto nie przedłużyło umowy z handlowcami, teraz jedynie od strony ul. Dziennikarskiej działa kilka budek.

ZOBACZ TEŻ:

– W mojej ocenie dużą wartość miałoby przeprowadzenie wśród mieszkańców badania ankietowego, które da odpowiedź, jaką przyszłość widzą oni dla tej działki, jakich funkcji oczekują i co pozwoli im na wyższą jakość życia na osiedlu – zauważa Marcin Biskupski, radny miejski Koalicji Obywatelskiej i wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Z informacji przekazanych przez Ryszarda Słokę, sekretarza miasta, wynika, że Biuro Planowania Przestrzennego Miasta pracuje nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Stare Dąbie”.

– Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Prawobrzeże” jest w przededniu organizacji konkursu na opracowanie „Koncepcji urbanistyczno-architektonicznej rewitalizacji obszaru Starego Dąbia w rejonie ulic: Oficerskiej, Mierniczej, Cichej, Lekarskiej i A. Krzywoń”. Konkurs będzie realizował w sposób kompleksowy liczne cele przestrzenne, społeczne, gospodarcze, infrastrukturalne i będzie wskazywał kierunki przekształceń i przykłady referencyjne dla obszaru Starego Dąbia. Prace nad projektem planu będą kontynuowane i uwzględnią dorobek, wyniki konkursu oraz dyskusję publiczną nad przyjętymi rozwiązaniami – zapewnia Ryszard Słoka.

Obszar starego Dąbia jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków jako układ urbanistyczny. Obejmuje on ścisłe centrum osiedla, a jego powierzchnia wynosi 43,5 ha. Jego granice stanowią:

  • ul. Drukarska,
  • ul. Taborowa,
  • ul. Portowa,
  • ul. Goleniowska,
  • ul. Pomorska,
  • rzeka Płonia,
  • ul. Nurkowa,
  • kanał wodny Ulga,
  • ul. Przestrzenna,
  • ul. Pokładowa
  • oraz umowny fragment przebiegający przez tereny działkowe.

Zasadniczą część obszaru stanowi ciekawy, częściowo zaburzony zabudową współczesną, średniowieczny układ ulic z fragmentami zachowanej, XIX-wiecznej zabudowy podlegającej ochronie konserwatorskiej.

– Jednym z głównych celów sporządzanego projektu planu dla Dąbia jest rewitalizacja układu staromiejskiego, między innymi przez uzupełnienie śródmiejską zabudową wielofunkcyjną o niskiej intensywności. Takie dyspozycje planistyczne obejmą także kwartał po ryneczku – dodaje sekretarz.

Po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego teren ten zostanie przeznaczony do sprzedaży.

ZOBACZ TEŻ:

Stan obecny dworca odbiega od standardów nowoczesności. Jednak stary dworzec nie zniknie z krajobrazu Dąbia. Dworzec w nowej odsłonie zobaczymy za cztery lata

Przebudowa dworca PKP Szczecin Dąbie. Zobacz, co się zmieni [ZDJĘCIA]

[promo]1409;1;Bądź na bieżąco i obserwuj:[/promo]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński