Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Coraz więcej przeszczepów

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wczoraj odbyło się spotkanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji. O dotychczasowych osiągnięciach i planach na przyszłość opowiedzieli transplantolodzy.

Wczoraj, 26 stycznia, był obchodzony Dzień Transplantacji. Z tej okazji lekarze transplantolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego oraz ze Szpitala Zdunowo podsumowali rok 2016 w zakresie wykonanych przeszczepów nerek, płuc, wątroby i rogówek. Szpital przy ul. Arkońskiej może pochwalić się rekordem przeszczepionych wątrób.

- Liczba oczekujących na przeszczep jest bardzo długa. Staliśmy się liczącym ośrodkiem w kraju - mówi dr Samir Zeair, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Wojewódzkiego. W 2014 roku było 55, rok poźniej o siedem więcej. W ubiegłym roku przeprowadzono 73 zabiegi. 2017 rok też zapowiada się rekordowo. Tylko w tym miesiącu było 7 przeszczepów.

Prof. dr hab. Marta Wawrzynowicz-Syczewska, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby Szpitala Wojewódzkiego, poinformowała o planach, wśród których są przeszczepy dwunarządowe: wątroby z nerką, a być może z płucami.

Szczecin, obok Zabrza i od niedawna Poznania, to także ważny ośrodek przeszczepu płuc. - W ubiegłym roku było to 13 osób. Logistyka szpitala pozwoli nam na dojście do 20-25 przeszczepów rocznie. Wiele przed nami, bo krajowe zapotrzebowanie jest szacowane na 200 transplantacji - mówi prof. dr hab. med. Tomasz Grodzki, ordynator Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM w Szpitalu Zdunowo. - W Polsce zapotrzebowanie szacuje się na 200 przeszczepów rocznie. W Zdunowie wykonuje się skomplikowane transplantacje, w tym chorych na mukowiscydozę.

Najwięcej wykonuje się przeszczepów nerek. W Polsce żyje około 20 tysięcy pacjentów z niewydolnością nerek. Rocznie w Polsce przeprowadza się około 1000 przeszczepów nerek, w Szczecinie były to 34 nerki.

W Szczecinie przeprowadza się również przeszczepy rogówek od kilku do kilkunastu rocznie. - Najwięcej u osób starszych, co pozwala im lepiej widzieć i być społecznie aktywnymi - wyjaśnia dr Elżbieta Pieńkowska-Machoy, ordynator Oddziału Okulistyki Szpitala Wojewódzkiego.

W transplantacjach nie biorą udziału wyłącznie chirurdzy, to całe zespoły, z udziałem m.in. anestezjologów i radiologów. W trakcie przeszczepu potrzebne jest 12 jednostek krwi (500 ml) i osocza, ale zdarzają się przypadki, gdy potrzebne jest 20 jednostek krwi. Krwi nigdy nie jest za dużo. Okazją, żeby podzielić się tym darem życia będzie akcja „Daj coś z siebie na ferie”, która odbędzie się 30 stycznia o godzinie 11 w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Szczecinie.

Przeszczepy wątroby Szczecin

Polecamy na gs24.pl:

Zobacz zdjęcia lotnicze odcinka drogi S6 Goleniów – Kiełpino

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński