Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Coraz więcej automatów z prezerwatywami

Anna Folkman [email protected]
Kolorowe automaty z prezerwatywami wzbudzają zainteresowanie. Dla tych, którzy wiedzą, że do dziewięciu na dziesięć zakażeń HIV dochodzi przez ryzykowne zachowania seksualne, prezerwatywa do podstawa.
Kolorowe automaty z prezerwatywami wzbudzają zainteresowanie. Dla tych, którzy wiedzą, że do dziewięciu na dziesięć zakażeń HIV dochodzi przez ryzykowne zachowania seksualne, prezerwatywa do podstawa. Fot. Andrzej Szkocki
Prezerwatywa to podstawa bezpiecznego seksu. Wie o tym dobrze Adrian Czech, który wpadł na pomysł, aby ustawić w Szczecinie automaty z prezerwatywami. Jest ich 12, ale sieć ma się wkrótce rozrosnąć.

Inspiracją przedsięwzięcia była podróż do Anglii.

- Większość angielskich klubów wyposażona jest w automat z prezerwatywami, zdarzają się kluby, że automat jest w każdej toalecie, np. trzypiętrowy "Sugar Mill" w północnej Anglii posiadał 6 automatów z prezerwatywami, głównie ten klub był inspiracją do założenia działalności gospodarczej o tak nietypowej profesji - mówi Adrian Czech właściciel automatów. - Z drugiej jednak strony szukałem czegoś innego. Obecnie jestem na etapie tworzenia systemu franczyzowego, aby automaty pod marką WIN znalazły się w całej Polsce.

Osobami korzystającymi z automatów mają być osoby między 15 a 80 rokiem życia. Pan Adrian uważa jednak, że starsi podchodzą do nich sceptycznie, dlatego najwięcej odbiorców to młodzież.

- Zanim założyłem obecną firmę, prowadziłem obserwacje, byłem świadkiem sytuacji, w których osoby w wieku około 40 lat odchodziły od aptecznego okienka z witaminami zamiast produktem docelowym - dodaje pan Adrian. - Jako społeczeństwo, my Polacy dorastamy do pewnych rzeczy, bezwstydny zakup prezerwatyw jest jedną z nich, maszyny wychodzą naprzeciw ludziom, którzy jeszcze mają z tym problem.
Jak zapewnia właściciel automatów z miesiąca na miesiąc cieszą się coraz większym powodzeniem. W automatach sprzedawane są tylko prezerwatywy jednej znanej marki. Pierwszy automat w Szczecinie został postawiony 6 kwietnia 2010 przy ulicy Krzywoustego 66. Dziś jest ich łącznie 12. W tym jeden w klubie Heya.

Automaty zostały przyjęte bardzo pozytywnie, jako coś nowego, jako symbol "dorastania" do europejskich standardów - zauważa pan Adrian. - Czytając krótkie wpisy na forach odnośnie automatów nie spotkałem się z negatywnymi opiniami. Automaty cieszą się dużą popularnością, dlatego zamierzam rozszerzyć pole funkcjonowania w Szczecinie oraz stworzyć sieć w Poznaniu.

Największą popularnością cieszą się prezerwatywy z wypustkami, uprzyjemniające stosunek, przedłużające stosunek oraz prezerwatywy owocowe, głównie truskawka.

- Sam pomysł ustawienia takich automatów jest bardzo dobry - mówi Justyna Bągorska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wolontariuszy "DADU", które pomaga osobom z HIV i ich rodzinom a także działa w obszarze profilaktyki HIV/AIDS i innych chorób przenoszonych droga płciową.

- Wszystko jeszcze zależy od tego, w jakim stanie jest prezerwatywa, którą otrzymujemy z automatu. Zawsze należy sprawdzić czy ma odpowiedni okres ważności, czy nie jest przebita. Niestety ciągle wiele osób decyduje się na ryzykowne zachowania seksualne i zapomina o tym podstawowym zabezpieczeniu. Być może takie automaty mogłyby do tego zachęcić. Przy automatach jesteśmy bardziej anonimowi, nie narażamy się na wstyd, który bardzo często towarzyszy nam, kiedy rozmawiamy o seksie.

Zadzwoń i zapytaj
W Szczecinie osoby zakażone mogą liczyć np. na pomoc wolontariuszy. Od 11 lat działa u nas Stowarzyszenie Wolontariuszy "DA DU". W swoich szeregach skupia ludzi pracujących w różnych dziedzinach życia społecznego: lekarzy, pielęgniarki, socjolodzy, studentów i ludzi wolnego zawodu. Pomoc skierowana jest do wszystkich potrzebujących seropozytywnych ludzi i ich najbliższych, bez względu na denominację czy orientację seksualną. Przy Stowarzyszeniu działa Telefon Zaufania: 91 45 42 450 begin_of_the_skype_highlighting              91 45 42 450      end_of_the_skype_highlighting (poniedziałki i czwartki 16 - 18). Inne działające stowarzyszenie to Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Zdrowia i Prewencji Zagrożeń Społecznych "TADA" - tel. 91 433 44 58.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński