Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Co dalej ze starym miastem. Jest szansa na ożywienia placu Orła Białego

Małgorzata Annusewicz
W sercu miasta warsztaty samochodowe? Brak zieleni? Czemu nie, tylko, że kawa o smaku etyliny nie smakuje.
W sercu miasta warsztaty samochodowe? Brak zieleni? Czemu nie, tylko, że kawa o smaku etyliny nie smakuje. Fot. Marcin Bielecki
Dzisiaj w auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza odbędzie się publiczna debata na temat ożywienia placu Orła Białego, ulic: Koński Kierat, Mariackiej, Kuśnierskiej.

Wreszcie to zróbmy

Wreszcie to zróbmy

Małgorzata Annusewicz

Nie po raz pierwszy plac Orła Białego chcemy ożywić. Na ten temat powstało wiele projektów na Politechnice Szczecińskiej, kilka lat temu na zlecenie miasta Studio Projektowe A-4 wykonało koncepcję parkingu podziemnego przy Orła Białego i warianty ożywienia placu. Niestety zalegają na urzędniczych półkach. Po kilku latach znowu chcemy, śladem Wrocławia, Krakowa, Gdańska mieć swój Stary Rynek. Po co? My już go mamy. I to w sercu miasta. Gdzie szczecinianie umawiają się na spotkania towarzyskie, na kawę. Gdzie odbywają się imprezy weekendowe? Oczywiście w Galaxy. Każdy z osobna szczecinianin wie, że plac trzeba oddać ludziom. Ale jeden drugiemu w tym nie pomaga. Każda inicjatywa kończy się fiaskiem. Bo my kochamy Miasto Szczecin, ale nie kochamy siebie, jako jego mieszkańców.

Organizatorem spotkania jest Fundacja Gryf. Pomysłodawcy projektu chcą, by ten szczególny obszar miasta stał się miejscem spacerów, ośrodkiem kulturalnym, handlowym i gastronomicznym. Idą dalej - chcą Stare Miasto połączyć z Podzamczem i "nową" Starówką przy Odrze.

- Marzy nam się wydobycie dawnego piękna tego miejsca. Z zabytkowym Pałacem pod Globusem, szkołami muzycznymi, galeriami sztuki, kawiarenkami. Chcemy wprowadzić w Stare Miasto życie, ale nie zapominamy o jego dotychczasowych mieszkańcach. Zaczynamy od debaty społecznej z fachowcami i wszystkimi chętnymi. Po to, by do czerwca przyszłego roku stworzyć atrakcyjne miejsce, do którego szczecinianie i turyści chętnie będą przybywać - wyliczają organizatorzy projektu.

W 2006 roku przeprowadzono badanie opinii i preferencji szczecinian nt. obecnego stanu i kierunków przyszłych zmian w przestrzeni Starego Miasta. Wynika z nich, że mieszkańcy lubią ten obszar Szczecina oraz podoba im się zabudowa "nowego" Starego Miasta, czyli Podzamcza. Najbardziej uciążliwe dla tego obszaru problemy to: hałas uliczny oraz wzmożony ruch samochodowy, ale również wąskie i zniszczone chodniki dla pieszych oraz brak dbałości o czystość ulic i otoczenia.

Pytano szczecinian również o rolę jaką Stare Miasto powinno pełnić w Szczecinie, o to czy ich zdaniem obszar od pl. Orła Białego po Zamek i nową zabudowę Starego Miasta nad Odrą powinien stać się w dalszej perspektywie czasowej jednym z ważniejszych, centralnych miejsc Szczecina. Jednomyślność respondentów pozwala na aspirowanie obszaru do rangi serca miasta, uczynienia go bardziej otwartym i atrakcyjną zachętą dla odwiedzin przez mieszkańców miasta oraz turystów.

Forum Gryf prace nad projektem podzieliło na trzy etapy: konsultacje z udziałem urbanistów, architektów, socjologów. Drugim etapem będzie prezentacja inicjatywy społeczności lokalnej i regionalnej, współpraca z administracją, liderami środowiska tego obszaru, w końcu rozpoczęcie właściwych prac. Na dzisiejszym spotkaniu głos zabiorą dr Marika Pirveli z Katedry Geografii Społecznej i Organizacji Przestrzeni Wydziału Nauk o Ziemi US, dr inż. Helena Freino z Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT, Piotr Hofman - architekt, prof. Zbigniew Paszkowski z Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT.

Dziś dyskusja

Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godz. 18.30 w auli im. Leona Babińskiego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza 64. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński