Szczecin chce odzyskać wieżę Bismarcka

  Szczecin chce odzyskać wieżę Bismarcka

  Ynona Husaim-Sobecka

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Miała być atrakcją turystyczną i rozrywkową. Straszy jednak zaniedbanym wyglądem.
  Ryszard Kotla, znany szczeciński przewodnik turystyczny twierdzi, że wieża Bismarcka może być niezwykłą atrakcją miasta. Zabytków mamy naprawdę niewiele

  Ryszard Kotla, znany szczeciński przewodnik turystyczny twierdzi, że wieża Bismarcka może być niezwykłą atrakcją miasta. Zabytków mamy naprawdę niewiele i każdy z nich powinien być wykorzystany. ©Andrzej Szkocki

  Transformatorownia miejska

  Transformatorownia miejska


  Miasto odzyskuje nieruchomości, które niszczeją w prywatnych rękach. Pod koniec marca sąd przysłał ostateczne dokumenty dotyczące budynku starej transformatorowni przy ul. Św. Ducha. Teraz budynek będzie musiał wycenić rzeczoznawca. Jeszcze nie ma planów, co zrobić z zabytkowym obiektem. Były pomysły, by zrobić tu galerię sztuki.  - Za czasów niemieckich, to było piękne, rekreacyjne miejsce - mówi Ryszard Kotla, znany szczeciński przewodnik. - Wzgórze porastały winorośla. Na górę wiodły malownicze ścieżki z ławeczkami. Na sąsiednim wzgórzu była modna restauracja, dzisiaj to wszystko niszczeje. Możemy nie lubić Bismarcka, ale możemy przecież na nim zarabiać. Jak na Katarzynie II.

  Kiedy w 2001 roku podpisywano umowę dzierżawy, wydawało się, że najgorsze wieża ma już za sobą. Irena i Adam Załuscy obiecywali, że obiekt będzie atrakcją turystyczną i gastronomiczną. Wszystkie prace miały być prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Byli jedynymi oferentami w ogłoszonym wcześniej przetargu na dzierżawcę wieczystego wieży Bismarcka. Dzisiaj dzierżawca nie odbiera nawet urzędowej korespondencji.

  - Wieża Bismarcka jest niezwykłym obiektem. Szkoda, że się marnuje. Miasto powinno rozwiązać umowę i ratować zabytek! - twierdzi Piotr Kęsik, przewodniczący komisji budownictwa rady miasta. Jego zdanie zaakceptowali inni radni. Nakazali prezydentowi wystąpienie do sądu i odzyskanie wieży.

  Po raz pierwszy władze miasta zainteresowały się losami wieży trzy lata po podpisaniu umowy. W marcu 2004 roku państwo Załuscy napisali, że już wiedzą, jak zagospodarować wieżę. Miały być konie, motory, rzeźby, dobra muzyka i winiarnia na szczycie.

  - Dzierżawca w tamtym czasie, według wyjaśnień, był na etapie poszukiwania starej dokumentacji. W związku z brakiem pieniędzy na zagospodarowanie, szukał inwestora i liczył na pieniądze z Unii Europejskiej - mówi Sebastian Wypych z biura promocji i informacji urzędu miejskiego.

  To była jedyna odpowiedź jaką dostało miasto. Więcej inwestor się nie odezwał.

  - Jesteśmy niestety, w trudnej sytuacji, bo w akcie notarialnym nie określono terminów zagospodarowania nieruchomości. Więc nie możemy mówić o niewywiązywaniu się z obowiązków przez dzierżawcę - przyznają urzędnicy. Mimo to podejmą próbę odzyskania wieży.

  Ryszar Kotla twierdzi, że rozwiązanie jest proste, Miasto powinno wydzierżawiać obiekty, ale na dwa lata. Jeżeli w ciągu 2 lat nic się nie dzieje - zabytek powinien wrócić do miasta.

  - W świecie jest 130 mauzoleów Bismarcka, na Pomorzu jest ich 6. Szkoda, że w Szczecinie tak bezmyślnie niszczeje - dodaje Kotla. - Pomysł, by obiekt wrócił do miasta, jest bardzo dobry.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!