Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin bliski Węgrom. Odsłonięcie tablicy

Fot. Andrzej Szkocki
Prezydent Piotr Krzystek wraz z Robertem Kiss'em, ambasadorem Republiki Węgierskiej w Polsce odsłonili tablicę.
Prezydent Piotr Krzystek wraz z Robertem Kiss'em, ambasadorem Republiki Węgierskiej w Polsce odsłonili tablicę. Fot. Andrzej Szkocki
10 grudnia 1956 r. w Szczecinie doszło do demonstracji, a potem do zamieszek. Demonstranci wdarli się do konsulatu radzieckiego i zdemolowali go.

W piątek na budynku byłego konsulatu ZSRR przy ul. Piotra Skargi (dziś siedziba IPN) odsłonięto pamiątkową tablicę.

W Szczecinie 1 listopada 1956 r., w czasie obchodów Wszystkich Świętych, studenci Politechniki Szczecińskiej zaciągnęli wartę honorową na cześć Węgrów oraz wywiesili flagi polską i węgierską. Trwała Rewolucja Węgierska. Szczecinianie, podobnie jak Polacy w kraju, solidaryzowali się z Węgrami w ich walce przeciwko stalinowskiemu reżimowi.

10 grudnia 1956 r. w Szczecinie doszło do demonstracji, a potem do zamieszek. Demonstranci wdarli się do konsulatu radzieckiego i zdemolowali go.

Dziś na budynku byłego konsulatu ZSRR przy ul. Piotra Skargi (dziś siedziba IPN) prezydent Piotr Krzystek wraz z Robertem Kiss'em, ambasadorem Republiki Węgierskiej w Polsce odsłonili tablicę upamiętniającą tamte wydarzenia. W urzędzie miasto pokazano wystawę "Nocna rewolta. Antysowieckie zamieszki w Szczecinie 10 grudnia 1956 r."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński