Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Bezpłatne badania dla kobiet w ciąży i aplikacja PrenatalProjekt na telefon

Anna Folkman
Aplikacja PrenatalProjekt ma być ogólnodostępna od połowy grudnia. Właściciele telefonów z systemem IOS będą mogli ją ściągnąć prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku
Aplikacja PrenatalProjekt ma być ogólnodostępna od połowy grudnia. Właściciele telefonów z systemem IOS będą mogli ją ściągnąć prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku
W grudniu ruszy pierwszy w Polsce program dla kobiet w ciąży, w ramach którego będą mogły skorzystać bezpłatnie z dodatkowych badań prenatalnych. Uruchomiona zostanie także aplikacja, dzięki której ciężarna będzie w lepszym kontakcie ze specjalistami.

Badania te m.in. pozwolą wykryć u nich schorzenia, które mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu i późniejszych chorób u dziecka. „PrenatalProjekt” to pomysł specjalistów z Kliniki Położnictwa i Ginekologii na Pomorzanach.

Pilotażowy projekt ma trwać rok, obejmie on w sumie ok. 1500 kobiet ciężarnych w Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu.

Pomysłodawcy nie chcą jednak na tym poprzestać. Jeśli znajdą się kolejne firmy zainteresowane wsparciem pomysłu, w przyszłym roku zostanie on rozszerzony o kilkanaście innych ośrodków.

W naszym kraju około 7 tys. dzieci rocznie rodzi się przedwcześnie z powodu schorzeń, których można byłoby uniknąć dzięki specjalistycznym badaniom.

- To bardzo duża liczba. Gdyby udało się nam zmniejszyć ten odsetek, to byłby sukces – mówi dr hab. n.med. Sebastian Kwiatkowski ze szpitala na Pomorzanach. - Wcześniaki są niestety obarczone wieloma poważnymi zdrowotnymi problemami, które mogą się ujawnić od razu po urodzeniu, ale nawet w późniejszym wieku.

To np. problemy z oddychaniem, ze wzrokiem czy w późniejszym wieku padaczka. Dlatego tak ważne jest, by wszystkie kobiety wykonywały dodatkowe badania prenatalne podczas pierwszego trymestru. To te badania, które łączą badanie USG i testy krwi.

Niestety badania te dla kobiet poniżej 35 roku życia są płatne i w świadomości ciężarnych funkcjonują tylko i wyłącznie jako badania wykrywające poważne wady genetyczne u dziecka.

Po 1 stycznia 2019 roku wchodzi w życie nowe prawo na porodówkach w Polsce. Przyszłe mamy mogą być zaskoczone zmianami i nowymi standardami opieki. Co czeka rodzące? Co zmieni się na porodówkach w Polsce? Czy szykują się zmiany na lepsze? Sprawdź  na kolejnych slajdach >>>Zobacz też: Tutaj kobiety rodzą dzieci. Tak wyglądają porodówki w polskich szpitalach [zdjęcia]Flesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!

Nowe prawo na porodówkach. Przyszłe mamy będą zaskoczone zmianami!

Stąd niewielka liczba przyszłych mam, które się na nie decydują. Pilotażowy program stworzony przez lekarzy z Pomorzan ma to zmienić. Ciężarne, które zgłoszą się ze skierowaniem od lekarza prowadzącego na refundowane badania prenatalne, będą miały je rozszerzone bezpłatnie. Dzięki temu będzie można uniknąć u nich schorzeń, które mogłyby prowadzić do przedwczesnego porodu.

- Tym pacjentkom, które zgłoszą się do naszego pilotażu, będziemy oferować badania uzupełnione o czynnik niezbędny do tego, by ocenić czy mamy u nich do czynienia z ryzykiem rozwinięcia niewydolności łożyska – wyjaśnia doktor. - Mamy fundusze na bezpłatne przebadanie ok. 400 kobiet. Tyle samo kobiet będzie można przebadać zarówno w Warszawie jak i we Wrocławiu.
Lekarze opracowali specjalne oprogramowanie, by potem można było wyciągnąć wnioski z badań. To aplikacja, dzięki której pacjentka będzie w łączności ze specjalistami, a wprowadzane do niej dane będą spływać przez całą ciążę.

- „PrenatalProjekt”, bo tak nazywa się aplikacja, będzie dostępna bezpłatnie na androidy i w systemie IOS oraz przez stronę internetową. To ogromna zmiana formy komunikacji między ciężarną a opieką zdrowotną – podkreśla doktor Kwiatkowski. - Aplikacja ucentralnia kobietę, wokół której jest wielu specjalistów – położna, lekarz badań prenatalnych, lekarz prowadzący. Osobiście wykorzystuję już aplikację w prowadzeniu ok. 30 pacjentek. Ich zadaniem jest zapisywanie pomiarów wagi ciała oraz ciśnienia, z mojej strony wyświetlają się im zalecenia po analizie wyników. Kobieta ciężarna może do aplikacji zaprosić swojego lekarza prowadzącego i z nim także pozostawać w takim wirtualnym kontakcie.

POLECAMY TAKŻE:

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński