MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin będzie walczył o pieniądze wydane na reformę oświaty. Będzie pozew?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Szczecin rozważa wyjście z indywidualnym pozwem sądowym, aby odzyskać od rządu pieniądze wydane na reformę oświaty. Chodzi o kwotę 59,45 mln zł.

- W ostatnich latach na skutek istotnych zmian w systemie oświaty, na polskie samorządy zrzucono kolejne koszty przygotowania się do rządowej reformy systemu oświaty - informuje urząd miasta.

To były pieniądze poniesione na remonty w związku z dostosowaniem szkół i przedszkoli do nowej sytuacji, doposażenie pracowni przedmiotowych czy wypłatę odpraw dla zwalnianych nauczycieli.

CZYTAJ TEŻ:

Według władz Szczecina, przerzucając na gminy obciążenia i zadania bez pokrycia ich kosztów, rząd nie stosuje się do przepisów Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która mówi o tym, że władze państwowe mają obowiązek wyposażyć społeczności lokalne w środki finansowe, których wysokość powinna co najmniej gwarantować im realizację zadań narzuconych przez rząd.

W związku z tym Szczecin rozważa wystąpienie na drogę sądową, chcąc dochodzić zwrotu 59,45 mln zł, czyli obowiązkowych kosztów związanych z wypłatą wynagrodzeń, które narzucił rząd, bez pokrycia finansowego.

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ:

- Konieczne jest rozstrzygnięcie dotyczące zasad całościowego finansowania systemu oświaty, a nie tylko jednego elementu, jakim jest ostatnia reforma - wyjaśniają urzędnicy. - W powyższych działaniach prezydent opiera się na stanowisku radnych Rady Miasta Szczecin nr 2/19 z dnia 26 marca br. oraz 172 petycjach złożonych przez nauczycieli szczecińskich szkół. Miasto stoi na stanowisku, że w pierwszej kolejności powinno uzyskać rozstrzygnięcie dotyczące przestrzegania zasad. Tylko takie rozstrzygnięcie da możliwość dochodzenia zwrotu przeszłych i przyszłych kosztów.

Do tej pory zwrotu pieniędzy za reformę edukacji domaga się 10 prezydentów miast.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński