MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja Polaków na Ukrainie. Minister Jan Dziedziczak tłumaczy, jaka jest obecnie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Realizujemy w tej chwili trzy programy pomocy Polakom z Ukrainy. Pierwszy program jest związany z pobytem tych, którzy decydują się na przyjazd do Polski, ale decyzja dotycząca powrotu do kraju należy do nich – poinformował Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą
Realizujemy w tej chwili trzy programy pomocy Polakom z Ukrainy. Pierwszy program jest związany z pobytem tych, którzy decydują się na przyjazd do Polski, ale decyzja dotycząca powrotu do kraju należy do nich – poinformował Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Piotr Krzyzanowski/Polska Pres Grupa
– Realizujemy w tej chwili trzy programy pomocy Polakom z Ukrainy. Pierwszy program jest związany z pobytem tych, którzy decydują się na przyjazd do Polski, ale decyzja dotycząca powrotu do kraju należy do nich – poinformował Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą. Dodał, że na Ukrainie żyje ponad milion osób polskiego pochodzenia. Około 150 tys. za nich ma Kartę Polaka.

W Radiowej Trójce Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, mówił o sytuacji naszych rodaków na Ukrainie. Minister podkreślił, że sytuacja Polaków w tym kraju jest zła tak, jak wszystkich obywateli w tym kraju. – Realizujemy w tej chwili trzy programy pomocy Polakom z Ukrainy. Pierwszy program jest związany z pobytem tych, którzy decydują się na przyjazd do Polski, ale decyzja dotycząca powrotu do kraju należy do nich – dodał.

Jan Dziedziczak podkreślił, że Polska pomaga też osobom, które zdecydują się na przyjazd do naszego kraju. – Te osoby są objęte taką samą pomocą jak wszyscy obywatele Ukrainy, ale chcieliśmy, żeby Polacy z Kartą Polaka otrzymali też pomoc extra – mówił.

Ponadto pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą wskazał, że powstały specjalne ośrodki dla Polaków z Ukrainy. Podkreślił, że nasi rodacy otrzymują tam podstawowe wsparcie, jak dach nad głową, wyżywienie i pomoc psychologiczną. Dodał, że dorośli są aktywizowani zawodowo, a dzieciom pomaga się w wejściu w polski system edukacji.

Zdaniem ministra „większość młodych ludzi posiadających polskie korzenie wraca do Polski”. – To oznacza, że na tamtych ziemiach zostanie bardzo mało strażników polskości i polskiej kultury – powiedział.

Na Ukrainie żyje ponad milion osób polskiego pochodzenia. Około 150 tys. za nich ma Kartę Polaka - wskazał Jan Dziedziczak. Nasi rodacy zamieszkują głównie obwód żytomierski.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sytuacja Polaków na Ukrainie. Minister Jan Dziedziczak tłumaczy, jaka jest obecnie - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński