MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Symulator w muzeum. Poczujemy się jak motorniczy

Marek Jaszczyński
Pulpit motorniczego, taki sam będzie w symulatorze.
Pulpit motorniczego, taki sam będzie w symulatorze. Wikimedia Commons
Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki kupi niezwykły eksponat to symulator jazdy tramwajem, pierwszy w polskich muzeach.

Wagon 105Na w pigułce

Długość 13500 mm
Szerokość 2400 mm
Wysokość 3060 mm
Wysokość podłogi 890 mm
Masa 16800 kg
Liczba miejsc siedzących 20/23
Liczba miejsc stojących 105/98

- To oferta skierowana do osób, które odwiedzają muzeum i nie wystarczą im tylko wrażenia słuchowe bądź wzrokowe - mówi o pomyśle zainstalowania symulatora Stanisław Horoszko, dyrektor MTiK w Szczecinie.

Każdy będzie mógł zasiąść i poprowadzić wagon 105 N, czyli najbardziej popularny szczeciński tramwaj, który kursuje ulicami naszego miasta.

Jak będzie wyglądał symulator?

To będzie kabina tramwajowa z przednimi drzwiami, z pulpitem sterowniczym i monitorem w miejscu przedniej szyby. Wyposażenie tej kabiny będzie dokładnie takie samo, jak autentycznego wagonu. Urządzenie będzie symulować podróż szczecińskimi ulicami.

- Na pewno znajdzie się ulica Niemierzyńska i Aleja Wojska Polskiego - dodaje dyrektor Horoszko. - Z moich informacji wynika, ze podobnego urządzenia nie ma w innych placówkach muzealnych w Polsce, natomiast w Londynie jest symulator jazdy wagonem metra.

Z nowego eksponatu będzie można najwcześniej skorzystać pod koniec tego roku bądź na początku 2013 roku. Na jego wykonanie szczecińskie muzeum otrzyma dotację z ministerstwa kultury.

Muzeum ogłosiło przetarg na dostawę symulatora, oferty będą zbierane do 9 maja.
Obecnie w spółce "Tramwaje Szczecińskie" znajduje się ponad dziewięćdziesiąt wagonów 105N i 105Na, znają je najbardziej pasażerowie linii numer 6 jadącej z Pomorzan na Gocław, ale można je także spotkać na innych trasach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński