Sygnał Łukomskiego

Przemek Sas, 13 grudnia 2004 r.
W akcji Marek Łukomski(z prawej).
W akcji Marek Łukomski(z prawej). Marcin Bielecki
Spójnia przerwała swój koszmar. Po ośmiu kolejnych porażkach, w niedzielny wieczór pokonała Albę Chorzów 75:67.

Spójnia Stargard - Alba Chorzów 75:67 (13:19, 23:14, 17:5, 22:29)

SPÓJNIA: Mazur 16 (3x3), Nizioł 14, Łukomski 10 (1x3), Soczewski 10, Biela 6 oraz Piechucki 11 (3x3), Szczerbala 6 (1x3), Leończyk 2, Sudowski.

ALBA: Basiński 17, Pawlik 13 (1x3), Grzegorzewski 11 (1x3), Doliński 7, Pyzik oraz Dygutowicz 7 (1x3), Symbor 4, Włodara 3 (1x3), Środa 3, Łukaszewicz 2.

Po raz pierwszy w tym sezonie Spójnię samodzielnie poprowadził trener Ireneusz Purwiniecki.

- Cieszę się z wygranej, ale za wcześnie jeszcze mówić o tym, że wyszliśmy z dołka - komentował zaraz po końcowej syrenie. - Za tydzień gramy z wiceliderem - ekipą Łańcuta. I dopiero ten pojedynek odpowie na to pytanie. Jeżeli wygramy, to będzie oznaczać wzrost formy.

Pierwsza kwarta nie zapowiadała zwycięstwa z Albą. Przeciwnie. W 7 min., po "trójce" Łukasza Grzegorzewskiego, goście objęli prowadzenie 11:8. Spójnia grała nieporadnie w ataku. Przez pięć kolejnych minut nie zdobyła punktu i dopiero na sekundy przed końcem Piotr Nizioł podreperował konto.

Początek kolejnej kwarty zwiastował kolejną porażkę, a nie szczęśliwy koniec. Goście bezlitośnie punktowali miejscowych i w 13 min. osiągnęli przewagę aż 13 "oczek" (15:28). W tym momencie nastąpił jednak przełom. Sygnał do ataku dał Marek Łukomski, trafiając za 3 punkty.

W ciągu następnych 120 sekund Spójnia trafiała do kosza jeszcze trzykrotnie i zniwelowała stratę do dwóch punktów (26:28). Jeszcze przed przerwą stargardzianie doprowadzili do remisu (33:33), by po akcji Huberta Mazura (trafienie spod kosza i celny osobisty) wyjść na prowadzenie (36:33).

Podopieczni Purwinieckiego grali w tym okresie gry bardzo inteligentnie w ataku. Rozgrywający imponowali błyskotliwymi podaniami pod kosz, gdzie czujni skrzydłowi dopełniali formalności. Defensywa Alby zupełnie nie mogła znaleźć recepty na gospodarzy. I nie pomagało nawet to, że chorzowianie byli wyżsi od miejscowych.

Trzecia kwarta była rozstrzygająca dla losów spotkania. Alba grała żenująco w ataku, a Spójnia skwapliwie korzystała z nieporadności rywali. Poza tym stargardzianie dużo i celnie rzucali za 3 punkty (42 procent skuteczności wobec 25 Alby). W efekcie wygrali trzecią odsłonę 17:5.

W ostatnich 10 minutach gospodarze kontrolowali już przebieg gry. Kibicom serce zabiło mocniej tylko wtedy, gdy Kamil Piechucki zderzył się głową z rywalem i na parkiecie pojawiła się krew.

Zarówno Piechucki, jak i Krzysztof Pyzik z ekipy chorzowskiej musieli opuścić parkiet. Dodajmy, że zawodnik Spójni grał koncertowo, trafiając w IV kwarcie trzykrotnie za 3 punkty.