Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa: W Szczecinie przybywa chorych

af
- Normalna grypa reaguje na leczenie dostępnymi antybiotykami, w przypadku świńskiej grypy leczenie idzie opornie - tłumaczy Elżbieta Charkiewicz, lekarz internista
- Normalna grypa reaguje na leczenie dostępnymi antybiotykami, w przypadku świńskiej grypy leczenie idzie opornie - tłumaczy Elżbieta Charkiewicz, lekarz internista Marcin Bielecki
Tylko w czasie ostatniego weekendu przybyło sześciu chorych na świńską grypę. W sumie od początku roku w naszym województwie zarejestrowano 11 potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem AH1N1.

Dwie osoby, u których w poniedziałek potwierdzono zakażenie wirusem AH1N1 są spoza Szczecina. Leczą się jednak w szpitalu w naszym mieście.

- Jednym z pacjentów jest 51-letnia kobieta, która była hospitalizowana w Stargardzie Szczecińskim - mówi Renata Opiela z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Jej stan jednak się nie polepszał i została przewieziona na oddział intensywnej terapii w szpitalu na Pomorzanach. Na ten sam oddział trafił też 31-letni mężczyzna z Choszczna. U tych osób choroba ma bardzo ciężki przebieg u pozostałych nasilenie jest średnie lub łagodne.

Grypa wywołana wirusem AH1N1 jest groźniejsza niż zwykła grypa z powodu powikłań i trudniejszego jej leczenia.

- Jednym z groźniejszych powikłań jest zapalenie płuc. Niewydolność krążeniowo-oddechowa może doprowadzić nawet do śmierci - zauważa Elżbieta Charkiewicz, lekarz internista. - Normalna grypa reaguje na leczenie dostępnymi antybiotykami, w przypadku świńskiej grypy leczenie idzie opornie. Jeśli objawy typowo grypowe (bóle mięśni, gorączka, kaszel, katar) przedłużają się i są bardziej agresywne, należy być w stałym kontakcie z lekarzem rodzinnym. Na początku tygodnia skierowałam już jedną osobę na zakaźną izbę przyjęć w szpitalu z podejrzeniem zakażenia wirusem. Pod opieką mam jeszcze jednego pacjenta, który ma nasilone objawy grypy. Na razie prowadzę obserwację i jeśli będzie to konieczne także skieruję go do szpitala.

Można prywatnie poddać się testowi na obecność wirusa AH1N1. Każda osoba może zgłosić się do laboratorium bakteriologicznego Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie i zrobić taki test. W tym celu pobierana jest próbka z gardła. Badanie kosztuje 270 zł, a opłatę uiszcza się w laboratorium centralnym. Badania zlecone przez lekarzy dla pacjentów szpitala są bezpłatne.

W drugim tygodniu stycznia zarejestrowano 823 przypadki zachorowań na grypę i choroby grypopochodne. Z tego 287 chorych to dzieci do 14 roku życia.

Wiadomości Szczecin - dodaj kanał RSS i bądź na bieżąco

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński