Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa już w Niemczech. Czy dotrze na Pomorze?

Marzena Sutryk / gk24.pl
Fot. Marcin Bielecki
Media donoszą o kolejnych zachorowaniach na świńską grypę. A czy w naszym regionie mamy się czego bać - o tym rozmawiamy z Renatą Opielą, rzecznikiem Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Inne słynne epidemie

Inne słynne epidemie

Ptasia grypa - występuje na całym świecie i wszystkie gatunki ptaków są podatne na zarażenie się wirusem. Na ptasią grypę chorują nie tylko ptaki. Odnotowano występowanie wirusa też u zwierząt i ludzi. Prawdziwa epidemia ptactwa domowego wybuchła w 2003 r. w Kambodży, Chinach, Indonezji, Japonii, Laosie, Korei Południowej, Tajlandii i Wietnamie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, od 2003 roku zmarło co najmniej 130 osób spośród 228 zakażonych wirusem.

SARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (nietypowe zapalenie płuc); po raz pierwszy pojawiło się w 2002 roku na południu Chin. Jednak władze chińskie zabroniły prasie pisać o schorzeniu, a władze medyczne opóźniły przekazywanie raportów do WHO o ponad 4 miesiące. Było to przyczyną rozprzestrzenienia się choroby na inne kraje świata. Do chwili obecnej śmiertelność przy zachorowaniu na SARS to około 7%.

Źródło: wikipedia

- Czy to realne zagrożenie, czy tylko szum medialny?
- W przypadku każdego zagrożenia trzeba być czujnym. Zwykle wirusy świńskie nie zakażają ludzi. Zauważmy, że wirus przeniósł się teraz z człowieka na człowieka. A możliwość zarażenia drogą kropelkową jest łatwa.

Teoretycznie nasze państwo też jest zagrożone, bo wirusy nie znają granic. Dlatego po powrocie z zagranicznych wojaży za oceanem trzeba pamiętać o zastosowaniu się do wytycznych.

- Do jakich wytycznych?
- Jeżeli w ciągu 10 dni po powrocie pojawią się objawy grypopodobne, wówczas trzeba zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Nasi lekarze sanitarni są powiadomieni, że mają wyczulić lekarzy rodzinnych na takie przypadki.

W razie wątpliwości, od źle czującej się osoby, która przyjechała do kraju z zagranicznej wyprawy, jest pobierany wymaz, by stwierdzić, jaki to rodzaj zachorowania. Ale jednocześnie nie należy wprowadzać paniki, wątpliwości są zasadne w przypadku osób, które były ostatnio np. w Meksyku.

- Można się zarazić przez zjedzenie wieprzowiny?
- Nie, gdyż wirus nie przenosi się przez żywność, ale przez bliski kontakt z zarażonymi zwierzętami albo z zakażonymi osobami.

- Jakie objawy towarzyszą świńskiej grypie?
- Takie same, jak przy zwykłym zachorowaniu na grypę, a więc występuje podwyższona temperatura, kaszel, osłabienie organizmu, katar, ból głowy, gardła.

- Szczepić się w takim razie, czy nie?
- Szczepienia sezonowe służą temu, by uodpornić się na grypę, ale świńska grypa to wirus innego rodzaju - różni się genetycznie od wirusa ludzkiego, i na nią szczepienia sezonowe nie działają.

Nie ma szczepionek przeciwko świńskiej grypie. Dlatego przed wyjazdem za granicę, należy stosować się do zaleceń - unikać kontaktu z osobami, które mają objawy grypy, często myć ręce, unikać dotykania rękami oczu, nosa i ust.

W razie objawów chorobowych, trzeba natychmiast kontaktować się z lekarzem. I w razie wystąpienia objawów chorobowych, należy uważać, by nie zarazić innych - należy zakrywać usta przy kichaniu i podczas kaszlu.

Źródło:
Świńska grypa atakuje. Czy dotrze również na Pomorze? - www.gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński