MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujski terminal LNG - inwestycja przyniesie korzyści

Joanna Maraszek [email protected]
Dwa zbiorniki przechodzą testy sprawdzające ich zdolność do komercyjnego użytkowania. Pozytywne wyniki, to dobre wieści dla miasta. Podobnie, jak zapowiedź budowy trzeciego zbiornika
Dwa zbiorniki przechodzą testy sprawdzające ich zdolność do komercyjnego użytkowania. Pozytywne wyniki, to dobre wieści dla miasta. Podobnie, jak zapowiedź budowy trzeciego zbiornika jm
Budowa terminalu gazu skroplonego miała zwolenników i zaciętych przeciwników. Dziś mówi się głównie o pozytywnych stronach, czyli wpływach z podatku od LNG.

Świnoujski terminal LNG to jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji nie tylko dla miasta, ale kraju. Od początku wokół budowy pojawiało się wiele spekulacji. Teraz nikt nie ma wątpliwości, że inwestycja przyniesie korzyść.

- Szacujemy, że pierwsze wpływy do budżetu miasta, z tytułu podatku od nieruchomości, które będzie odprowadzać Polskie LNG, wyniosą 35 milionów złotych - informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia.

Inwestycja miała być ukończona na przełomie 2014 i 2015 roku. Dziś wiadomo, że w pełni ukończona będzie w styczniu lub na początku lutego.

- Terminal LNG w Świnoujściu wszedł w najważniejszą fazę realizacyjną, zarówno pod kątem budowy, jak i przygotowania do przyszłej eksploatacji - informuje Maciej Mazur z PLNG. - Trwają sukcesywne próby i odbiory poszczególnych elementów instalacji.

Jednym z kluczowych wydarzeń, związanych z czynnościami przygotowawczymi do próbnych rozruchów instalacji, były zakończone przed kilkoma dniami próby pneumatyczne zbiorników na skroplony gaz.

- Wyniki testów sprawdzających szczelność konstrukcji obu zbiorników terminalu LNG są pozytywne - wyjaśnia Mazur. - Konstrukcje te zachowują wszystkie wymagana parametry.

Pozytywne wyniki, to dobre wieści dla miasta. Jeszcze lepsze płyną z Sejmu.

- Nie mamy sygnałów o tym, aby Sejm zamierzał przyjąć ustawę zwalniającą spółkę od tego obowiązku - mówi Karelus. - Podatek trafi do kasy miasta w roku kalendarzowym następującym po roku oddania inwestycji do użytku. Jeżeli terminal LNG rozpocznie funkcjonowanie w 2015 roku, pierwsze wpływy nastąpią w roku 2016.

Jak zapewniają nas przedstawiciele LNG, terminal będzie gotowy do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku. Równocześnie spółka PLNG informuje o możliwości budowy trzeciego zbiornika. Dla budżetu Świnoujścia oznacza to jeszcze większe wpływy. Jeżeli spółka wybuduje trzeci zbiornik, wzrosną one do około 50 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński