Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujska marina kolejny raz wyróżniona

Redakcja
W sezonie, w ciągu doby, świnoujska marina jest w stanie przyjąć 300 jachtów.
W sezonie, w ciągu doby, świnoujska marina jest w stanie przyjąć 300 jachtów.
Mamy port jachtowy na europejskim poziomie - zapewnia Mariusz Fryska, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Wyspiarz. Marina dostała nagrodę w konkursie Przyjazny Brzeg. To kolejne wyróżnienie. Wcześniej przyznano jej Błękitną Flagę.

Port jachtowy w Świnoujściu został uhonorowany za wzbogacanie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglugowego. Nagrodę z rąk Joanny Muchy - minister sportu i rekreacji odebrał Mariusz Fryska - dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Wyspiarz w Świnoujściu.

- Inwestycje w marinie rozpoczęliśmy osiem lat temu - mówi dyrektor OSiR. - Po latach starań możemy powiedzieć, że mamy jeden z najnowocześniejszych portów jachtowych na polskim wybrzeżu.

To już IX edycja Konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim. Patronat honorowy nad imprezą objęła Joanna Mucha minister sportu i rekreacji. W konkursie premiowane są inwestycje służące turystyce wodnej, takie jak: budowa i modernizacja marin żeglarskich i stanic wodnych, programy inwestycyjne obejmujące miasta, regiony, szlaki wodne.

- Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać jedynie uprawnione organizacje zajmujące się turystyką wodną, kluby, redakcje, komandorzy rejsów i spływów, indywidualni wodniacy - mówi Joanna Agatowska, zastępca prezydenta Świnoujście. - Przyznanie nagrody świnoujskiej marinie oznacza więc, że cenią ją ci, dla których powstała, czyli żeglarze, których wraz z otwarciem nowego portu jachtowego przypływa do Świnoujścia coraz więcej. A o to nam przecież chodziło, gdy zaczynaliśmy budowę mariny w basenie północnym.

Świnoujska marina została oddana do użytku w ubiegłym roku.

- Jest jedynym w Polsce portem jachtowym zarówno morskim jak i śródlądowym - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Jachty wypływają stąd bowiem zarówno na Morze Bałtyckie, jak i w głąb lądu na Zalew Szczeciński i inne akweny.

- Jej największą zaletą są pływające pomosty, które gwarantują przypływającym jachtom bezpieczne zawinięcie do portu - mówi Mariusz Fryska. - Zapewniają one też wygodę zejścia na brzeg. Nasza marina ma także wiele innych zalet, które wyróżniają ją wśród polskich portów jachtowych.

Jest oświetlona z lądu i z wody. Bezpieczeństwo na terenie portu zapewnia system monitoringu. Ponadto marina jest przystosowana do przyjmowania jachtów pełnomorskich z zanurzeniem do 3,5 metra. Żeglarze mają zapewniony dostęp do mediów, możliwość tankowania paliwa, a także odpowiednie warunki socjalne, jak pralnia, czy prysznice.

Wysoką ocenę portu jachtowego potwierdza również Międzynarodowe Jury w Kopenhadze, nieprzerwanie od czterech lat, wyróżniając marinę symbolem Błękitnej Flagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński