Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świnoujscy policjanci promowali wśród maturzystów swój zawód

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Policjanci ze świnoujskiej komendy opowiadali maturzystom o swoim zawodzie. Pokazali im, że będąc funkcjonariuszem, można realizować swoje marzenia.
Policjanci ze świnoujskiej komendy opowiadali maturzystom o swoim zawodzie. Pokazali im, że będąc funkcjonariuszem, można realizować swoje marzenia. Policja Świnoujście
Maturzyści dowiedzieli się, że będąc policjantem można realizować własne pasje. Może wśród abiturientów znajdzie się przyszły policjant?

- Już niedługo, maturzyści ze świnoujskich szkół staną przed trudnym wyborem zawodu, który będą wykonywać w dorosłym życiu. W związku z tym, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, w ramach promocji zawodu policjanta, spotkali się z uczniami klas maturalnych i pokazali, że zawód policjanta, to profesja, w której można realizować swoje pasje, pomagając przy tym i chroniąc tych, którzy tej pomocy potrzebują - mówi st. post. Kamil Zwierzchowski z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. -

Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi formacji musi posiadać polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystać z pełni praw publicznych, posiadać, co najmniej średnie wykształcenie. To jednak nie wszystko.

- By zostać policjantem należy posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować - wyjaśnia st. post. Kamil Zwierzchowski. - Dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Jeżeli kandydat spełnia wymagania, może złożyć dokumenty - podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego Policji. Należy w nim wymienić konkretną jednostkę, w której chciałoby się pełnić służbę.

- Należy złożyć wypełniony kwestionariusz osobowy, kserokopię dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie oraz umiejętności - wyjaśnia policjant. - Oprócz składanych dokumentów i oryginałów potwierdzających wykształcenie i umiejętności – do wglądu, należy mieć ze sobą dowód osobisty, a osoby podlegające kwalifikacji wojskowej dodatkowo książeczkę wojskową.

Po tych krokach rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne.

- To składa się z Testu wiedzy, w którym pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz zakresu bezpieczeństwa publicznego. Nie jest testem selekcyjnym, oznacza to, że każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu - z mniejszą lub większą liczbą punktów - uspokaja funkcjonariusz.

Nie zabraknie też testu sprawności fizycznej

- Przystępując do tego testu kandydat musi mieć dodatkowo przy sobie zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych wydane w terminie nieprzekraczającym 14 dni do dnia przystąpienia do testu sprawnościowego. Strój i obuwie sportowe - wyjaśnia policjant. - Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w czasie nieprzekraczającym 1 minuty 41 sek. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Koniecznym jest również przejście badań psychologicznych.

- Określą one predyspozycje intelektualne i osobowościowe do służby w Policji. Test psychologiczny przeprowadzany jest metodą MultiSelect i składa się z następujących części: indywidualnego badania w formie testu komputerowego, rozmowy z psychologiem, która dotyczy doświadczeń kandydata, jego postaw, a także predyspozycji do podjęcia służby w Policji oraz z podsumowania wyników badania i rozmowy - wyjaśnia st. post. Kamil Zwierzchowski. - Gdyby okazało się, że ktoś uzyskał negatywny wynik testu psychologicznego – to do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego może przystąpić nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia przeprowadzenia tego etapu.

Warto się także przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej, która jest nieodłączną częścią egzaminu.

- Ten etap ma formę rozmowy, ocenianej przez zespół składający się z dwóch do czterech osób - opowiada funkcjonariusz. - Na ogół w skład komisji wchodzą: przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów do służby oraz policjant służby prewencyjnej. Jej celem jest bliższe poznanie kandydata i jego motywacji do podjęcia służby. Kandydat zalicza ten etap postępowania kwalifikacyjnego, jeśli uzyska od 36 do 60 punktów.

Jeśli rozmowa wypadnie pomyślnie i etap zostanie zaliczony, kandydat zostanie skierowany na kolejny etap. Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej zachowuje ważność przez rok od dnia jej przeprowadzenia.

Końcowym etapem jest komisja lekarska. Po pozytywnym przejściu każdego kroku, kandydat wysyłany jest na szkolenie podstawowe w Szkole Policji. Po ukończeniu egzaminu końcowego, słuchacz kierowany jest do służby w Policji. Można zostać funkcjonariuszem ruchu drogowego, Policjantem Wydziału Kryminalnego, Przewodnikiem Psa, Funkcjonariuszem Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego czy nawet pilot policyjnego śmigłowca.

- Policja daje wiele możliwości na realizowanie swoich pasji. Najważniejsze jest jednak to, że robiąc to co kochamy, pomagamy także tym, którzy tej pomocy potrzebują - dodaje Kamil Zwierzchowski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świnoujscy policjanci promowali wśród maturzystów swój zawód - Świnoujście Nasze Miasto

Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto