Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tych miejscach Świnoujścia można się zakochać. ZDJĘCIA

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Przez lata pracy w Świnoujściu udało się nam uchwycić wiele pięknych miejsc. Niektóre z nich już zmieniły swoje oblicze, inne pozostały, jakie są, ale wszystkie są niesamowite. Świnoujście ma ciekawą i barwną historię. Każdy okres przynosił miastu zmiany i po każdym okresie pozostały jakieś pamiątki, co dziś składa się na ogólny urok miasta. Oczywiście największym atutem jest położenie miasta i jego naturalne walory estetyczne!
Przez lata pracy w Świnoujściu udało się nam uchwycić wiele pięknych miejsc. Niektóre z nich już zmieniły swoje oblicze, inne pozostały, jakie są, ale wszystkie są niesamowite. Świnoujście ma ciekawą i barwną historię. Każdy okres przynosił miastu zmiany i po każdym okresie pozostały jakieś pamiątki, co dziś składa się na ogólny urok miasta. Oczywiście największym atutem jest położenie miasta i jego naturalne walory estetyczne! Joanna Maraszek
Zdjęcia pięknych miejsc w Świnoujściu. Kamienice, parki, latarnia morska... W tych miejscach można się zakochać!

Zdjęcia pięknych miejsc w Świnoujściu. Kamienice, parki, latarnia morska... W tych miejscach można się zakochać!

Przez lata pracy w Świnoujściu udało się nam uchwycić wiele pięknych miejsc. Niektóre z nich już zmieniły swoje oblicze, inne pozostały, jakie są, ale wszystkie są niesamowite. Świnoujście ma ciekawą i barwną historię. Każdy okres przynosił miastu zmiany i po każdym okresie pozostały jakieś pamiątki, co dziś składa się na ogólny urok miasta. Oczywiście największym atutem jest położenie miasta i jego naturalne walory estetyczne!

Historia stworzyła miejsce

Do rozwoju Świnoujścia jako uzdrowiska przyczyniała się dogodna komunikacja i rozwój żeglugi pasażerskiej.

Biała flota zapewniała połączenie z portami bałtyckimi - przykładowo w 1921 roku z drogi morskiej w Świnoujściu skorzystało około 20 tys. pasażerów. W 1876 r. doprowadzono do Świnoujścia drogę kolejową [dojazd do Berlina wynosił około 2 godz.], a w 1927 roku wybudowano lotnisko.

To wszystko sprawiało, że Świnoujście odwiedzało przed wojną od 20 - 50 tysięcy rocznie kuracjuszy i gości. W tym czasie liczba mieszkańców wynosiła około 12 tysięcy. Miasto odwiedzane było również przez koronowane głowy co znacznie podnosiło prestiż miasta. Tutaj też doszło do spotkania pomiędzy carem Rosji Mikołajem II a cesarzem Niemiec Wilhelmem II. Odbywało się na redzie, na specjalnie wybudowanym pomoście w połowie drogi pomiędzy okrętami przywódców.

Miejsca kultury i sportu

Wraz z rozwojem turystyki zaczęły powstawać urządzenia kulturalne i sportowe.

W 1861 roku na nowo otwartym stadionie odbyły się wyścigi konne. Od 1859 roku Świnoujście posiada też teatr. W roku 1939 w Świnoujściu czynnych było 38 hoteli, 153 pensjonaty, 12 kortów tenisowych [odbywały się tutaj Międzynarodowe Turnieje Tenisowe].

Liczba turystów i letników sięgała ponad 600 tysięcy, natomiast liczba mieszkańców wynosiła około 40 tysięcy z czego połowę stanowiło wojsko. Równolegle zmieniał się też wygląd świnoujskiego portu.

Powoli przekształcał się z handlowego na bazę wojskową. Wzrastała jego rola jako ważnego punktu strategicznego. Od 1856 roku stacjonował tu garnizon wojsk, a w 1863 utworzono komendanturę wojskową z dwoma okrętami: Nimfą i Arkoną. W tym też roku ukończono budowę fortyfikacji [rozpoczętą w 1848 roku] i rząd pruski ogłosił Świnoujście twierdzą III klasy.

Hołdu Pruskiego

Jedną z piękniejszych uliczek Świnoujścia jest Hołdu Pruskiego, której zabytkowe kamienice zostały w ostatnich latach odrestaurowane.

Zespół zabytkowych kamienic przy ul. Hołdu Pruskiego to kilkanaście okazałych budynków. Ulica Hołdu Pruskiego znajduje się między dwoma parkami, Parkiem Chopina i Parkiem Zdrojowym. Na wschodzie krzyżuje się z ulicą Sikorskiego, a na zachodzie z ulicą Chopina

.

Budynki powstały na początku XX wieku. Projektant kamienic pozostaje nieznany, jednak na pierwszy rzut oka widać, że był człowiekiem niezwykle uzdolnionym. Każda z kamienic posiada bryłę zdobioną licznymi detalami, co w efekcie tworzy wrażenie niezwykłych budowli.

Są to budynki na rzucie czworoboku, podpiwniczone, trzykondygnacyjne od frontu i czterokondygnacyjne od zaplecza. Bryły budowli są rozczłonkowane poprzez zastosowanie ryzalitów. Na przednich elewacjach możemy podziwiać balkony i otwory okienne zdobione licznymi ornamentami o motywach roślinnych. Większość zdobień nawiązuje do stylu secesyjnego. Otwory okienne posiadają różnorodne kształty. Łączone są tynkowanymi opaskami, a gdzieniegdzie zwieńczone gzymsami. Na elewacjach można także zobaczyć zdobienia w formie płaskorzeźby. Dodatkowe wrażenie robią mansardowe dachy z lukarnami i nieregularnie rozmieszczonymi wystawkami. Każda kamienica posiada jakąś cechę charakterystyczną dzięki czemu każda z kamienic jest wyjątkowa. Przykładem może być wieżyczka w elewacji przykryta zwieńczeniem w formie łamanego dachu namiotowego.

Kamienice przy ul. Hołdu Pruskiego prezentują podobny styl. Znajdują się one po obu stronach brukowanej uliczki, co potęguje wrażenie wielkiego kunsztu architektonicznego. Obecnie przeprowadzany jest remont zabytków, co podkreśli ich atrakcyjność. Budynki pełnią funkcje mieszkalne, można je podziwiać z zewnątrz.

To może cię zainteresować

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swinoujscie.naszemiasto.pl Nasze Miasto