Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście: Myślą o trzecim zbiorniku

Joanna Maraszek [email protected]
To zbiorniki LNG z czasu, kiedy prowadzono na nich końcowe prace. Jeszcze w tym roku ma zapaść decyzja, czy obok nich powstanie trzeci zbiornik. Prezes Gaz-Systemu nie ukrywa jednak, że to wariant najbardziej kapitałochłonny.
To zbiorniki LNG z czasu, kiedy prowadzono na nich końcowe prace. Jeszcze w tym roku ma zapaść decyzja, czy obok nich powstanie trzeci zbiornik. Prezes Gaz-Systemu nie ukrywa jednak, że to wariant najbardziej kapitałochłonny.
Gaz-System rozważa też inne warianty, jak przeładunek gazu na mniejsze jednostki pływające i dostarczanie go do instalacji w regionie czy dystrybucję w cysternach.

W jaki sposób, jeszcze nie wiadomo, jednak to pewne, że działania zostaną podjęte. Mowa o rozbudowie terminalu LNG. Podczas ostatniej konferencji, zwołanej w Świnoujściu, w sprawie dotyczącej terminalu gazowego, Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz-System opowiedział między innymi o możliwościach i kierunkach rozwoju inwestycji.

- W przypadku terminalu w Świnoujściu mamy bardzo wiele możliwości i wariantów rozwoju - zapewnił prezes.

Studium wykonalności już zlecono

Być może jednym z takich wariantów będzie budowa trzeciego zbiornika na skroplony gaz. Niedawno do mediów dotarła informacja, że decyzja dotycząca rzeczonej inwestycji ma zapaść jeszcze w tym roku.

Plany zwiększenia mocy regazyfikacyjnej nie są niczym nowym. W kwietniu tego roku Polskie LNG zawarło z firmą Tractebel Engineering umowę na opracowanie wielowariantowego studium wykonalności w zakresie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu o trzeci zbiornik i inwestycje towarzyszące. Prezes spółki Gaz-System dodaje, że to nie jedyna możliwość rozwoju.

- Rozwój terminalu może dotyczyć zwiększenia przepustowości do znaczących wolumenów, a w ten nurt wpisuje się trzeci zbiornik. Rozważamy też zwiększenia funkcjonalności w ramach tego, co już jest obecnie. Jak tylko będziemy mieć kolejne wyniki tych analiz, to na bieżąco poinformujemy o decyzjach.

Analizowana rozbudowa wiązałaby się ze zwiększeniem mocy regazyfikacji i zaoferowaniem wysoko wyspecjalizowanych usług przeładunku LNG na mniejsze jednostki pływające, przez co polski terminal LNG stałby się ważnym punktem przeładunkowym surowca dla mniejszych instalacji operujących w regionie.

Nowy rynek

- Mówiąc o analizie, mówimy o wejściu w obszar technologii LNG i dystrybucji LNG również w cysternach, o bunkrowaniu jednostek z paliwem - wyjaśnia Tomasz Stępień. - To nowy rynek. Możliwości rozwoju jest wiele. Rozważamy wiele różnych scenariuszy zwiększenia przepustowości. Ewentualna budowa trzeciego zbiornika jest bardzo dużą inwestycją. Równocześnie jest to wariant najbardziej kapitałochłonny. Te decyzje są przed nami. Na razie jest za wcześnie, by dać jednoznaczną odpowiedź w kwestii budowy.

Obecnie moc regazyfikacyjna terminalu wynosi 5 mld metrów sześciennych rocznie, czyli jedną trzecią polskich potrzeb. Deklaracje o konieczności jego rozbudowy do 7,5 mld m. sześc. padają już od dawna. I nic nie stoi na przeszkodzie, bo gazoport jest zbudowany w taki sposób, że w razie potrzeby można będzie powiększyć jego moc regazyfikacyjną do 10 mld metrów sześciennych rocznie.

Zobacz też: Boimy się udzialeać pierwszej pomocy? Sprawdziliśmy

Polecamy na gs24.pl:

Dzisiaj na Szczecińskiej Gubałówce odbyła się VI edycja Biegu Górskiego na K2. Zawody na dystansie 8611m (wysokość góry K2) były w typowo leśno-crossowym terenie na trasie obfitującej w liczne podbiegi i zbiegi, korzenie, kamienie i piasek, a w przypadku występowania opadów – także błoto. W imprezie wzięło udział ponad 500 osób.

Bieg Górski na szczecińskiej Gubałówce [zdjęcia]

Gs24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński