Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście ma nowe słupy energetyczne

mdr
Nowe słupy energetyczne poprawią bezpieczeństwo energetyczne Świnoujścia.
Nowe słupy energetyczne poprawią bezpieczeństwo energetyczne Świnoujścia. Fot. sxc.hu
Dziś zakończono montaż nowych słupów energetycznych podtrzymujących przewody wysokiego napięcia nad rzeką Świną. To najwyższe w Polsce słupy wysokiego napięcia.

Dzięki tej inwestycji energia elektryczna o napięciu 110 kV zasila lewobrzeżną, leżącą na wyspie Uznam, część Świnoujścia. Przed rokiem pod dnem Świny poprowadzono kabel wysokiego napięcia.

O najnowszej inwestycji rozmawiamy z Arturem Kowalczykiem - wiceprezesem do spraw infrastruktury ENEA Operator Sp. z o.o.

- Dlaczego ENEA Operator zdecydowała się na tę inwestycję?

Artur Kowalczyk: - Budowa nowej linii zdecydowanie poprawiła bezpieczeństwo energetyczne Świnoujścia i okolic. Teraz miasto ma podwójne zabezpieczenie. Prąd wędruje kablem wysokiego napięcia pod dnem Świny i linią napowietrzną. Taka nadwodna linia sprawia, że w przypadku nawet ekstremalnych zdarzeń pogodowych jest większa szansa, że mieszkańcy nie będą mieli przerwy w dostawie energii elektrycznej. Te inwestycje pozwalają także na rozbudowę miejskiej sieci zasilającej i przyłączanie nowych odbiorców. To niezwykle ważne dla ciągłego rozwoju Świnoujścia, które jest znane przecież nie tylko polskim turystom.

- Ile kosztowała inwestycja i kto był wykonawcą?

- Wymiana słupów przeprawowych to wydatek kilku milionów złotych. Prace wykonała firma Elfeko, a konstrukcje dostarczyła spółka Europoles.

- Na czym polega wyjątkowość tej konstrukcji?

- To było zadanie unikatowe na skalę europejską. Są to najwyższe w Polsce, prawie 100 metrowe słupy o konstrukcji rurowej, wykonane w najnowszej technologii - dla porównania zwykłe słupy mają do 35-40 metrów. O trudności przedsięwzięcia świadczy odległość między masztami po obu stronach rzeki, która wynosi aż 437 metrów. Każdy słup waży 103 tony. Dzięki zamontowanym na nich panelom słonecznym oświetlenie przeszkodowe, niezbędne na takiej konstrukcji, zasilane będzie przy pomocy energii słonecznej. Ale najważniejszy jest efekt - dzięki tym dwóm liniom, podwodnej i napowietrznej, mieszkańcy tego regionu mogą się czuć bezpieczni.

- Jakich kolejnych inwestycji energetycznych możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

- Nie sposób wymienić tu wszystkich inwestycji, dlatego podam jedynie, że tych najważniejszych zaplanowanych jest kilkadziesiąt, na kwotę kilkuset milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński