Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście liderem w elektronicznych receptach. Szczecin słabo. Niedługo e-recepty będą obowiązkowe

Anna Folkman
Anna Folkman
Już 29 podmiotów leczniczych w Zachodniopomorskiem może wystawiać elektroniczne recepty, choć realnie korzysta z tej możliwości 9 przychodni - zatrudnieni w nich lekarze od początku roku wystawili prawie 3300 e-recept. Najwięcej elektronicznych recept, bo 2758, wystawiła swoim pacjentom Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Świnoujściu.

- Na drugim miejscu jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Golczewie – 221 recept, na trzecim - lekarz medycyny Adam Winnicki z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dębnie. W Szczecinie, na ponad 80 przychodni POZ, tylko w dwóch, i to dość nieśmiało, wystawiane są e-recepty - zauważa Małgorzata Koszur z Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie.

Co e-recepta oznacza dla pacjenta?

Największe korzyści ma z niej ta osoba, która założyła sobie Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli do tego ma telefon komórkowy albo pocztę elektroniczną, to od lekarza, który wystawił e-receptę otrzyma jedynie SMS lub maila z czterocyfrowym kodem dostępu do e- recepty. Jeśli ma IKP, a nie ma komórki lub maila, albo nie ma ani konta, ani komórki, ani maila, to otrzyma po prostu wydruk tego kodu i z tym pójdzie do ulubionej apteki.

E-recepta. Zobacz, jak z niej korzystać!

E-recepta i jej realizacja: To musisz wiedzieć o elektronicz...

- W aptece, na podstawie kodu dostępu do e-recepty i numeru PESEL pacjenta, farmaceuta zaloguje się na platformę e-zdrowie i zrealizuje e-receptę, a pacjent otrzyma jak najprawdziwsze, całkowicie realne leki - podkreśla Koszur.

Dlaczego e-recepta jest tak ważna, jakie ma zalety?

Nie trzeba się martwić o to, że się ją zgubi albo zniszczy. Że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie wrócić do jego gabinetu albo, że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza.

- Jedną e-receptę można bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków - dodaje Małgorzata Koszur. - E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na każdym etapie realizacji e-recepty. Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili, gdziekolwiek będziesz, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem komputera lub telefonu, możesz zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo Ci pomógł.

Pacjencie! Czy znasz swoje prawa? QUIZ

Wszystkie placówki służby zdrowia i wszyscy lekarze mają obowiązek do końca 2019 roku zalogować się w systemie e-zdrowie, by uzyskać uprawnienia do wystawiania elektronicznych recept. W 2018 roku przygotowały się do tego wszystkie apteki, dlatego e-receptę pacjent może zrealizować w każdej z nich, na ternie całego kraju.

Co trzeba zrobić, by założyć sobie Internetowe Konto Pacjenta? Wystarczy mieć Profil Zaufany. Można go założyć, bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu zaufanego. Wykaz tych banków i innych instytucji, w których można założyć Profil jest na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.

Profil zaufania to cyfrowy klucz, dzięki któremu każdy z nas może szybko i bez wychodzenia z domu otworzyć drzwi do wirtualnych urzędów, by załatwić dziesiątki jak najbardziej realnych spraw.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński