Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście. Koleją dojedziemy aż do Berlina. Nowoczesny pociąg może kursować nawet 12 razy dziennie

Hanna Nowak-Lachowska [email protected]
Jest szansa, aby w Świnoujściu już wkrótce zatrzymywały się nowoczesne berlińskie pociągi.
Jest szansa, aby w Świnoujściu już wkrótce zatrzymywały się nowoczesne berlińskie pociągi. Fot. Stock
Byłoby to odtworzenie przedwojennej linii. Wtedy ze Świnoujścia kursowało do stolicy Niemiec nawet 12 pośpiesznych pociągów dziennie. Trasę pokonywały w około 2 godziny i 15 minut. To niemal tyle, ile teraz jedzie do Szczecina.

Linia znalazła się już na liście infrastrukturalnych inwestycji rządu niemieckiego. Niemcy liczą też na pomoc Unii Europejskiej. Linia miałaby w Świnoujściu przebiegać od skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i 11 Listopada, lasem i łąkami za osiedlem Rycerska, w stronę dawnego przejścia granicznego Garz i dalej przez Karnino. Przed wojną był tam most, po którym jechał pociąg. Po wojnie został rozebrany. Do dziś pozostała jedynie jego część podnoszona.

Za odtworzeniem połączenie bardzo lobbują politycy z SPD z niemieckiej części wyspy Uznam. To jedno z trzech najważniejszych punktów działania specjalnej grupy roboczej ds. gospodarki i komunikacji tej partii. Przyjechali do Świnoujścia, aby na miejscu zorientować się, co na to władze tego miasta.

- Jesteśmy zainteresowani, aby Świnoujście było skomunikowane według starych połączeń, które tu istniały. Także z Berlinem - powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Świnoujście z Niemcami wspólnie budują ścieżki rowerowe, mają linię autobusową łączącą Świnoujście z niemiecką częścią wspólnej wyspy, czy wreszcie razem doprowadzili do przedłużenia kolei UBB z Ahlbeck do Świnoujścia.

- Teraz chcemy zrobić kolejny krok - mówi prezydent. - Gdy zapadnie już ostateczna decyzja o budowie linii do Berlina, my będziemy przygotowani.

Miasto właśnie jest na etapie przygotowywania planu zagospodarowania przestrzennego terenów, gdzie miałaby przebiegać linia do Berlina. Trasa ma być tam uwzględniona. Uchwalenie planu ma nastąpić w połowie przyszłego roku.

Rozmowy o odtworzeniu dawnego połączenie z Berlinem mają szczególne znaczenie w kontekście planowanej przez rządy Polski i Niemiec wspólnej konferencji na początku stycznia 2010 roku. Ma dotyczyć właśnie problemów komunikacyjnych regionów przygranicznych leżących wzdłuż Odry.

- Robimy wszystko, aby temat połączenia kolejowego Świnoujścia z Berlinem znalazł się na tej konferencji - mówił w Świnoujściu dr Gunter Jekili z grupy roboczej SPD.

- Gdy zaczynała się budowa linii kolejowej z Ahlbeck do Świnoujścia, dostałem od strony niemieckiej kawałek szyny. Dziś pociągi już jeżdżą - mówił Janusz Żmurkiewicz. - Mam nadzieję, że i w tym przypadku tak będzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński