Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętujemy 30. rocznicę pierwszych wyborów samorządowych

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
police.pl
Na początku czerwca minie 30 lat od pierwszej sesji Rady Miejskiej w Policach w wolnej Polsce.

30 lat temu Polacy wykonali kolejny krok ku demokracji i wolności. Rok 2020 to szczególny czas dla polskiej samorządności. W tym właśnie roku świętujemy 30-lecie uchwalenia z inicjatywy Senatu RP ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym, a także 30. Rocznicę pierwszych wyborów samorządowych które odbyły się 27 maja 1990 roku. Osiem lat później usamorządowiono powiaty. Od 30 lat Polacy z mniejszych i większych miejscowości mają bezpośredni wpływ na działania w ich regionie, poprzez wybór ich przedstawicieli – władz samorządowych. Władze samorządowe są ich bezpośrednimi przedstawicielami, umożliwia to i ułatwia dialog – pomiędzy mieszkańcami i samorządowcami wybranymi spośród nich. Dzieki temu łatwiej budować nasze małe ojczyzny.
30. rocznica odrodzenia samorządności w Polsce to dobry moment, aby uczcić to co do tej pory udało nam się wspólnie wypracować. Samorządy oraz ich mieszkańcy zdali egzamin, polskie regiony przeżyły niesamowity rozkwit.

Samorząd terytorialny pozwolił zdecentralizować zarządzanie krajem, oddając głos obywatelom. To właśnie oni najmocniej angażują się w przedsięwzięcia, które dotyczą ich bezpośrednio i na które mają realny wpływ. Powierzenie poszczególnych zadań wspólnotom dało możliwość decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia. Już nie tylko aglomeracje, ale także wsie i małe miasteczka zaczęły się rozwijać. Rozpoczął się czas wielkich inwestycji – budowy dróg, szpitali, szkół, sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, boisk czy hal sportowych. A co za tym idzie poprawy warunków i jakości życia mieszkańców.

Pierwsza, historyczna sesja Rady Gminy Police odbyła się 6 czerwca 1990 roku w Klubie Nauczyciela. Radę wyłonili mieszkańcy Polic w demokratycznych wyborach powszechnych 27 maja 1990 roku. Wybrano 28 radnych.
A oto nazwiska radnych kadencji 1990 – 1994
Bejenka Stanisław, Bystrzejewski Lech, Diakun Władysław, Frostowicz-Urban Adrianna, Gajda Zdzisław, Jańczak Tadeusz, Joniak Roman, Karliński Bolesław, Kruber Elżbieta, Landowski Robert, Michalak Hieronim, Mikołajczak Jan, Orłowski Stanisław, Paprocki Stanisław, Piotrowski Wiesław, Rondzisty Lesław, Siewiera Bogusław, Siwiela Marian, Stefański Witold, Suchy Mirosław, Szklarek Janusz, Szymaszek Stanisław, Świst Władysław, Wiśniewski Remigiusz, Witkowska Weronika, Wojtas Renata, Zatyka Jerzy, Zawitkowska Ewa.

Dzięki utworzeniu samorządów również Gmina Police mogła sama zacząć decydować o kierunku swojego rozwoju. Dzięki temu powstało wiele inwestycji służącym mieszkańcom. Powstały instytucje kultury, infrastruktura sportowa i wiele innych inwestycji koniecznych do sprawnego funkcjonowania miasta i Gminy. Ten okres to czas ogromnego i aktywnego zaangażowania wspólnot lokalnych. Wolność, solidarność, samorządność i wspólnota – to są hasła, które przyświecały nam przez ostatnie 30 lat w pracy dla wspólnego dobra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto