Z czego jest kaszanka? Wolisz z kaszą gryczaną czy jęczmienną? Produkt budzi kontrowersje

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Kiełbaski i karkówka? Nie tylko! Na grillu często piecze się też kaszanka.
Kiełbaski i karkówka? Nie tylko! Na grillu często piecze się też kaszanka. pixabay.com/RealAKP
Kaszanka, podobnie jak salceson i zupa czernina budzą niekiedy kontrowersje. A może chętnie jesz, ale nie zastanawiasz się, z czego jest kaszanka? Grilowana albo z piekarnika lub patelni ma swoich zwolenników, choć ci są podzieleni: jedni wolą z kaszą gryczaną, inni chętniej kupują tę z kaszą jęczmienną.

Spis treści

Kaszanka to tradycyjny polski wyrób wędliniarski. Możemy go znaleźć na liście produktów tradycyjnych, którą prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kaszanka trafiła tam w czerwcu 2013 roku w kategorii Produkty mięsne w województwie łódzkim. Popularna jest jednak w całej Polsce, szczególnie w sezonie grillowym, który na ogół rozpoczyna majówka.

Z czego jest kaszanka? Oto skład

Bez owijania w bawełnę, a właściwie nabijania we flak, trzeba wskazać, że podstawowe składniki kaszanki to:

  • Po pierwsze kasza. Tradycyjnie używa się kaszy gryczanej, ale można również spotkać kaszanki z kaszą jęczmienną.
  • Po drugie krew wieprzowa. To ona nadaje kaszance charakterystyczny ciemnobrązowy kolor i bogaty smak.
  • Trzecie na liście są podroby. Najczęściej dodawane są: wątróbka, płuca, ozory i skórki wieprzowe, ale mogą się też znaleźć inne, np. serce czy nerki.
  • W składzie znajdziemy też tłuszcz: Dodaje kaszance soczystości i łagodnego smaku.
  • Przyprawy - ich również nie może zabraknąć. Podstawą jest sól, pieprz, majeranek i cebula, ale można też spotkać kaszanki z kminkiem, czosnkiem, papryką słodką czy ostrą, a nawet z suszonymi owocami.

Właśnie ze względu na dodatek krwi kaszanka nie przez wszystkich jest akceptowana, nawet jeśli nie są na diecie wyłączającej produkty pochodzenia zwierzęcego.

Wszystkie składniki umieszcza się w jelitach wieprzowych i zapieka w niskiej temperaturze. Kaszanka jest gotowa do spożycia po ostygnięciu. Po przekrojeniu takiego pęta powierzchnia jest ziarnista z widocznymi jaśniejszymi ziarnami kaszy i drobinkami tłuszczu.

Sięgamy po przykładowy skład kaszanki ze sklepu. W sezonie grillowym można kupić niemal wszędzie, coraz częściej jest dostępna także o innych porach roku.

Jeden ze znanych producentów wymienia w składzie tradycyjnej kaszanki: woda, kasza gryczana 19 proc., tłuszcz wieprzowy, skórki wieprzowe, krew wieprzowa 10 proc., mięso wieprzowe 7 proc., serca wieprzowe 2 proc., sól, regulator kwasowości (octan sodu), susze warzywne (w tym cebula suszona 0,9 proc., seler, cukier, przyprawy (w tym pieprz czarny 0,4 proc., majeranek 0,3 proc.), aromaty, osłonka jadalna jelito wieprzowe.

Kaszanka z patelni, piekarnika, grilla. Z cebulką lub bez

Jedni ją grillują, inni jedzą z patelni, a nawet na zimno. Obok kiełbasek, karkówki i szaszłyków należy do najpopularniejszych potraw z grilla. Na ruszcie obchodź się z kaszanką ostrożnie. Jeśli osłonka pęknie, może się rozpaść i wpadnie do węgla. Jak przygotować taką kaszankę? Sprawdź: Chrupiąca kaszanka z patelni lub z grilla. Wypróbuj niezawodny przepis z cebulą

Cienkie, grube i regionalne odmiany kaszanki

Dziś kaszanki można kupić w różnych formach, grube i cienkie. Drugą formę częściej mają wersje wege, o których przeczytasz nieco później.

Jak powszechnie wiadomo, ze świń powstawały pyszne szynki i kiełbasy, ale nie tylko. Aby wykorzystać wszystkie elementy świni, produkowano różnego rodzaju kiszki. Z wątroby i krwi robiono kiszki zwyczajne lub wątrobiane, a z podgardla wytwarzano kiszki podgardlane, czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa.

Sięgamy po tradycyjny sposób przygotowywania kaszanki ze wspomnianego już wpisu na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Jak robi się kaszankę zgodnie z tradycją?

W Dzietrznikach (województwo łódzkie), z których pochodzi kaszanka wpisana na listę produktów tradycyjnych, rozpowszechniły się kiszki kaszane, tzw. kaszanki, z udziałem podrobów.

Najpierw do miękkości trzeba było ugotować mięso z włoszczyzną i przyprawami. Szybciej niż inne elementy wyciągano z garnka wątrobę. Następnie - najczęściej na wsiach kobiety - obierały, drobno kroiły i mieliły wystudzone i oddzielone mięso z głowizny, podroby i skórki

Co z kaszą, jednym z kluczowych składników kaszanki? Ta była gotowana w rosole, w którym gotowało się wcześniej mięso. Przestudzoną kaszę trzeba było wymieszać ze zmielonym pieprzem i pokrojoną drobno wątrobą. Na koniec dodawało się świeżą krew, sól, pieprz i majeranek.

Całość wyrobiona na równomierną masę trafiała do oczyszczonych jelit wieprzowych. Kaszanki najczęściej nadziewano w cienkie jelita. Czasem używano grubych kiszek.

Oprócz tradycyjnej wersji, istnieją też regionalne odmiany kaszanki, np.:

  • Krupniok śląski, na LPT od 2014 r.
  • Kaszanka szarbianka, na LPT od 2013 r.
  • Kaszanka po kaszubsku, na LPT od 2009 r.

Wege kaszanka, czyli roślinna wersja tradycji

Rynek szeroko odpowiada na potrzeby osób, które rezygnują z produktów mięsnych i pochodzenia zwierzęcego. Tu warto wspomnieć, że hodowcy próbują bronić nazw produktów tradycyjnie pochodzących od zwierząt, np. mleko, kiełbasa. W sklepach do kupienia jest wegańska, roślinna kaszanka. Co ma w składzie?

Wędzona i parzona niczym tradycyjna wędlina, a czym się różni? Oczywiście nie ma w sobie krwi, ani podrobów.

Skład wege kaszanki: kasza jęczmienna ugotowana (57 proc.), kiełki słonecznika (13 proc.), olej kokosowy, woda, łupina nasienna babki jajowatej, naturalne aromaty, przyprawy, ekstrakty przypraw, sól, barwnik: węgiel roślinny, aromat dymu wędzarniczego, osłonka jadalna (alginian wapnia).

Podsumowując, wiesz już, z czego składa się kaszanka, czyli m.in. kaszy gryczanej lub jęczmiennej, krwi wieprzowej, podrobów, przypraw. Możesz przygotować na grillu, patelni, w piekarniku albo jeść na zimno.

Źródła: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, informacje własne

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.