MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa publikacja przypomina o jednym z najstarszych kościołów w Sandomierzu. Wiemy gdzie się znajdował. Mamy dużo zdjęć

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
"Parafia miejska przy kościele pw. świętych Piotra i Pawła na wzgórzu Collegium Gostomianum w Sandomierzu" to tytuł publikacji autorstwa zmarłego profesora Feliksa Kiryka oraz doktora Roman Chyły. Na zdjęciu od lewej starosta Marcin Piwnik, doktor Roman Chyła i burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź.
"Parafia miejska przy kościele pw. świętych Piotra i Pawła na wzgórzu Collegium Gostomianum w Sandomierzu" to tytuł publikacji autorstwa zmarłego profesora Feliksa Kiryka oraz doktora Roman Chyły. Na zdjęciu od lewej starosta Marcin Piwnik, doktor Roman Chyła i burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź. Klaudia Tajs
"Parafia miejska przy kościele pw. świętych Piotra i Pawła na wzgórzu Collegium Gostomianum w Sandomierzu" to tytuł publikacji autorstwa zmarłego profesora Feliksa Kiryka oraz doktora Roman Chyły. Publikacja opisuje jeden z najstarszych, nieistniejący już sandomierski kościół na wzgórzu Collegium Gostomianum. W piątek odbyła się jej prezentacja. Zobaczcie zdjęcia.

Nowa publikacja przypomina o jednym z najstarszych kościołów w Sandomierzu

Podczas prezentacji książki, która odbyła się w Collegium Gostomianum z udziałem licznie przybyłych gości, w tym przyjaciół śp. prof. Kiryka, dr Roman Chyła w ciekawy sposób przedstawił historię tego miejsca. To była krótka podróż w dawne czasy z historią.

Jak podkreślił dr Roman Chyła jest to pierwsza próba ukazania dziejów parafii przy kościele św. Piotra. Do tej pory ukazywały się co najwyżej cząstkowe artykuły.

Przy świątyni istniała parafia, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1166 roku. Parafia była centrum życia religijnego, społecznego i kulturalnego dla gminy miejskiej i przyległych wsi. W XIV wieku liczyła ponad 3 tysiące 600 osób, podczas gdy w sąsiedniej parafii pw. św. Pawła było zaledwie 300 wiernych. Kościół spłonął w 1813 roku, kiedy żołnierze austriaccy, którzy wspomagali Napoleona wracali z wojny. W świątyni urządzono lazaret, zaprószono ogień i doszło do pożaru.

Promocja publikacji odbyła się w refektarzu Collegium Gostomianum. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. - W źródłach ten refektarz był miejscem reprezentacyjnym – przypomniał dr Chyła. - Pomimo, że był przeznaczony do posiłku mieszkających tutaj jezuitów i pracowników Collegium, to jednak to miejsce, co jest potwierdzone źródłowo, to miejsce reprezentacyjne, gdzie także przyjmowano gości. Publikacja to barwna, niedokończona historia wzgórza Collegium Gostomianum, która do tej pory nie była przedmiotem opisu historiografii.

Współpracę redakcyjną poprowadziła Joanna Pieronkiewicz – Szpernal, dyrektor Collegium Gostomianum, która podczas prezentacji przypomniała, że pozostałości kościoła nadal są na terenie ogrodu dendrologicznego przed szkołą. - To spotkanie podsumowuje ogromną pracę śp. profesora Kiryka i dr Romana Chyły – przyznała Joanna Pieronkiewicz Szpernal. - Moim marzeniem jest, aby odkryć fundamenty nieistniejącego od średniowiecza tutaj kościoła śp. Piotra. Oszklić i podświetlić, aby każdy mógł zobaczyć co skrywa nasz ogród dendrologiczny przed szkołą. Pozostałości fundamentów są dwa metry pod naszym trawnikiem. Wiemy to z odkryć archeologicznych, które były tu prowadzone w latach 60-tych. Kościół, o którym pisze dr Roman Chyła znajdował się na terenie późniejszego Collegium Gostomianum. Ten kościół był włączony do Collegium.

Wydawcą publikacji jest Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.

Zobacz zdjęcia z prezentacji książki

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto