Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto w 2. stargardzkim batalionie saperów. Odsłonięto tablicę poświęconą saperom, poległym dokładnie 100 lat temu w bitwie na Ukrainie

Emila Chanczewska
Dziś przed południem, na terenie czerwonych koszar gdzie stacjonuje 2 stargardzki batalion saperów dziedziczący tradycje 2 Pułku Saperów Kaniowskich, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji święta batalionu oraz 50. rocznicy dyslokacji batalionu z Gryfic do Stargardu. Została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona żołnierzom 2 Pułku Saperów Kaniowskich. Wcześniej dowódca 2 bsap. z prezydentem Stargardu oficjalnie nadali nazwę Rondo Saperów rondu przy ul. Szczecińskiej (na wysokości czerwonych koszar).

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, uroczystość odsłonięcia tablicy jest rozpoczęciem regionalnych obchodów triumfu oręża polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Wyrazem pamięci dla polskich bohaterów 1. Kompanii 13. Batalionu Saperów, budowniczych przeprawy przez rzekę Słucz i obrońcom Zawiahla. Poległym w heroicznej walce 27 czerwca 1920 r. we wsi Susły. Tablica, która zawisła na ścianie jednego z budynków czerwonych koszar, została sfinansowa przez Oddział IPN w Szczecinie.

Dziś w czerwonych koszarach był także świętowany, przeniesiony z 16 kwietnia br., z powodu epidemii koronawirusa, Dzień Sapera.

Czasem niszczą, często budują, zawsze służą

- Na przestrzeni ostaniego roku żołnierze batalionu uczestniczyli w wielu szkoleniach wspierając Błękitną Brygadę i inne jednostki 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej - mówił ppłk. Mirosław Zyber, dowódca 2 stargardzkiego batalionu saperów. - Przed nami kolejne wyzwania, w tym w ramach współpracy międzynarodowej.

Poseł na Sejm RP Michał Jach ze Stargardu przeczytał list od ministra obrony narodowej Polski Mariusza Błaszczaka oraz dziękował za pamięć o bohaterach.

- To dowodzi, że nasza Ojczyzna pomimo upływu tylu lat stara się upamiętnić naszych żołnierzy - mówił poseł Michał Jach. - Bolszewicy na Ukrainie wrzucili ich do ciemnej mogiły i w czarnych snach nie mogli przewidzieć, że Polska po 100 latach się o nich upomni.

O tym, że saperzy są wpisani w tożsamość stargardzkiej ziemi przypominał Rafał Zając, prezydent Stargardu dziękując im za dawanie poczucia bezpieczeństwa i zapewniając o tym, że miasto chce dbać o pamięć poległych żołnierzy. Życzył saperom satysfakcji ze służby i bezpiecznych powrotów.

Generał dywizji Maciej Jabłoński, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, podkreślał udany udział saperów w miedzynarodowych ćwiczeniach Defender, które odbyły się niedawno w Drawsku Pomorskim.
- W perfekcyjny sposób stworzyliście mozliwość sforsowania przeszkody wodnej, dywizji naszej i amerykańskiej - mówił generał Maciej Jabłoński.

Przy tej okazji żołnierze z 2 bsap. zostali nagrodzeni. Był to okolicznościowy sygnet, pisma pochwalne, nagrody uznaniowe, urlopy, pochwały, pamiątkowe odznaki.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński