Święto Śródmieścia – tego nie można przegapić!

Materiał informacyjny Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego "Oswajanie sztuki"
Koncert na Targowisku Turzyn, spacery miejskie, quiz wiedzy, wspólne haftowanie wielkiej mapy Śródmieścia i jeszcze więcej znalazło się w programie tegorocznego Święta Śródmieścia. Wydarzenie startuje już 16 września!

Śródmieście to specyficzna część miasta, w której krzyżują się drogi jej mieszkańców z tymi, którzy trafiają tu, by załatwić codzienne sprawunki, zmierzają do pracy czy szkoły, albo po prostu w celach przesiadkowych. To też obszar, w którym znajduje się największe zagęszczenie instytucji kultury. Od jakiegoś czasu to także przestrzeń powtórnie odkrywana, szczególnie przez szczecinian ciekawych jej historii, mniej znanych zakamarków, na co dzień nieodwiedzanych punktów. Realizowane już od kilku lat przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI Święto Śródmieścia jest wydarzeniem, które ma na celu prowadzić zainteresowanych tym, co nieoczywiste przez mniej znane miejsca i opowiadać ich historie.

W tym roku Święto odbywa się od 16 do 18 września i zaczyna tradycyjnym już koncertem w nietypowym miejscu. Jeśli Wasze serce bije w rytm przedwojennej piosenki i aż podskakujecie na myśl o podwórkowych kapelach wędrujących, to koniecznie zarezerwujcie sobie czas od godz. 19.00 w piątek, 16 września. Tego dnia w Szczecinie po raz pierwszy wystąpi zespół Nicponie, grający jakby cofnął się w czasie i przestrzeni na lwowskie podwórko sprzed II wojny. W repertuarze mają zarówno utwory z tego okresu, jak i covery (prawie) współczesnych hitów prezentowanych w tej konwencji. Zagrają w miejscu kultowym – przy dawnym Targowisku Turzyn (ul. Kordeckiego 1). Wstęp wolny jak na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Święta Śródmieścia.

W sobotę od 10.00 w różnych miejscach Śródmieścia oglądać będzie można rozproszoną wystawę „Pocztówki z Przyszłości”. Jej autor, Tomasz Sachanowicz, to architekt, nauczyciel akademicki oraz założyciel strony i bloga Architektura w Szczecinie. Mapka z punktami ekspozycji prac będzie dostępna online (Facebook i www OSWAJANIA SZTUKI) i w wybranych kawiarniach i restauracjach Śródmieścia.

Tomasz Sachanowicz poprowadzi też – wraz z architektem Marcinem Szneiderem – spacer miejski „Kto na to pozwolił?!”. Puste place i ubytki w pierzejach zamieniły się w pole współczesnej gry o miasto. Kto jest odpowiedzialny za formę i estetykę nowych figur na tej planszy? Architekci, inwestorzy, urzędnicy czy politycy? Podczas spaceru przyjrzymy się z bliska kontrowersyjnym budynkom z 3 różnych epok: PRL-u, lat 90-tych oraz realizacjom współczesnym. Spacer startuje w sobotę, 17 września, o 15.00 spod budynku Filharmonii (ul. Małopolska 48).

Jeśli od architektury wolicie dobre jedzenie, tego samego dnia możecie wybrać się z przewodnikiem po Szczecinie i regionie, Tomaszem Wieczorkiem, na spacer „Smaki Śródmieścia”. Pójdziemy tropem kultowych miejsc, w których karmiono społeczeństwo – zarówno tych wciąż działających, jak i nieistniejących. Przypomnimy szczecińskie przysmaki i historie ich powstania. Opowiemy o tym, jak kiedyś smakowało Śródmieście. Start o 11.00 spod Bramy Portowej. Z kolei miłośnicy fotografii i kamienic, mogą ruszyć na przechadzkę z Moniką Szymanik, czyli Kamienicą w lesie. Będzie to spotkanie szczególne, bo w formie fotospaceru. Uczestnicy proszeni są o zabranie smartfonów, bo wybrane zdjęcia powstałe podczas tej mikrowycieczki na koniec wydrukujemy i zaprezentujemy w ramach spontanicznego wernisażu w kawiarni Pocztowa 19, którą prowadzi Monika wraz z mężem, Konradem. Start spaceru o 14.00 w niedzielę, 18 września, w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł. Królowej Jadwigi 43).

Mamy też coś dla tych, którzy lubią sprawdzić się w rywalizacji! Rodzinnym i przyjacielskim zespołom złożonym z przynajmniej 2 osób polecamy grę miejską „Zdobywcy Śródmieścia”, która ruszy w niedzielę, 18 września, o godz. 11.00. Należy się zapisać przez formularz: bit.ly/ŚródmiejscyZdobywcy. Z kolei miłośników quizów i gier typu trivia zachęcamy do wzięcia udziału w śródmiejskim quizie z nagrodami! Do udziału także należy się zgłosić przez formularz dostępny tutaj: bit.ly/ŚródmiejskiQuiz. W szranki staniemy w sobotę, 17 września, o godz. 18.00 w Symfonia Cafe Club przy ul. Kopernika.

Wreszcie Święto Śródmieścia to także działania artystyczne. W sobotę, w Domu Skandynawskim (ul. Monte Cassino 6) można dołączyć do wspólnego wyszywania wielkiej mapy Śródmieścia w ramach akcji „Haftowane Śródmieście”. Odbędą się 3 tury, w godz. 11:00, 12:00 i 13:00, obowiązują zgłoszenia na: paulina@oswajaniesztuki.pl.

W niedzielę z kolei będzie miała swoją premierę międzypokoleniowa etiuda teatralna „Siatki sąsiadki”. Będzie ona efektem warsztatów, prowadzonych przez animatorki z Fundacji Tettere - Martę Łągiewkę, Magdalenę Gardas-Wasilewską i Kaję Cykalewicz-Licak. Gwiazdami spektaklu będą śródmiejskie seniorki oraz przedszkolaki. Spektakl zaprezentowany będzie na podwórku przy ul. bł. Królowej Jadwigi 45, przy Dziennym Domu Pomocy Społecznej nr 5, w niedzielę o godz. 11:00.

Kilka godzin później, na podwórku przy ul. Edwarda Bałuki 17 zobaczyć będzie można instalację artystyczną „Last hope”. Wystawa zainspirowana jest śródmiejskimi śmieciami i z nich stworzona. Przygotowała ją zaproszona do udziału w projekcie grupa młodzieży, a same prace powstały podczas warsztatów, pod okiem artystki i aktywistki Karoliny Gołębiowskiej. Wystawa dostępna będzie w godzinach 13:00-16:00.

Na sam finał Święta, w niedzielę o godz. 15:00 odsłonimy nową mozaikę – „Alfabet Śródmieścia”. Tym razem z kolorowych kafli wspólnie z mieszkańcami, biorącymi udział w warsztatach, ułożyliśmy alfabet. Poszczególne litery zaczerpnięte zostały ze śródmiejskich szyldów i witryn – tych wciąż obecnych na mapie miasta, jak i tych już nieistniejących. Przy okazji oficjalnej premiery mozaiki, pokażemy napisy, które stanowiły dla niej źródło inspiracji.

Jej lokalizacja będzie do ostatniej chwili będzie niespodzianką – śledźcie profil OSWAJANIA SZTUKI na Facebooku, aby dowiedzieć się więcej.

W Święto Śródmieścia włączają się także inne podmioty i organizacje. Wśród wydarzeń towarzyszących można znaleźć m.in.

  • warsztaty dla rodzin z dziećmi od 1 roku życia, organizowane przez Fundację Tettere w Domu Skandynawskim w sobotę 17 września, o godz. 11:00 i 12:30 (obowiązują zapisy: tinyurl.com/TettereSrodmiescie
  • wystawę „Czy i Ty robiłeś sobie zdjęcia w Minifocie?”, na którą składają się zdjęcia portretowe szczecinian, wykonane w legendarnym zakładzie fotograficznym przy al. Wojska Polskiego 12 w latach 1972-2002. Wystawa dostępna będzie w sobotę w godz. 12:00-15:00 i w niedzielę w godz. 11:00-15:00
  • 2. Dzień Ulicy Pocztowej i akcja „Zróbmy las w Kamienicy w lesie”, w ramach której w niedzielę 18 września kawiarni przy ul. Pocztowej 19 odbędzie się charytatywny bazar roślin na rzecz podopiecznych szczecińskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Akcja trwać będzie przez cały dzień, od godz. 9:00 do godz. 18:00.

Wszystkie szczegóły można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku pod adresem: bit.ly/ŚwiętoŚródmieścia2022. Wydarzenie realizowane jest przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI i ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki wraz z partnerami. Udział jest bezpłatny dzięki wsparciu Gminy Miasto Szczecin (Działania animacyjne na obszarze rewitalizacji).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie