Święto polskiego malarstwa w Szczecinie

  Święto polskiego malarstwa w Szczecinie

  Małgorzata Annusewicz

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Od wczoraj w wielu szczecińskich galeriach trwa Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego. To już XXII jego edycja.
  Praca Jacka Sztuki „Mięso złom II” zdobyła Grand Prix szczecińskiego festiwalu. Twórczość autora łączy w sobie abstrakcję z figuracją, konfrontuje ekspresję

  Praca Jacka Sztuki „Mięso złom II” zdobyła Grand Prix szczecińskiego festiwalu. Twórczość autora łączy w sobie abstrakcję z figuracją, konfrontuje ekspresję z poetycką delikatnością. Ale nade wszystko pokazuje, że malarstwo w tradycyjnej formie może być bardzo nowoczesne. ©Andrzej Szkocki

  Sylwetka

  Jacek Sztuka, laureat XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego
  Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996-2001) na wydziale malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia oraz w pracowni rysunku prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Otrzymał stypendium w Akademie der Bildende Künste w Norymberdze. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Od 2004 roku pracuje jako asystent na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. W 2006 r. otrzymał tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem ZPAP oraz Sekcji Pastelistów. Brał udział w 30 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych, 6 wystawach indywidualnych. Laureat wielu nagród. Andrzej Szkocki

  Jacek Sztuka, laureat XXII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego
  Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996-2001) na wydziale malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia oraz w pracowni rysunku prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej. Otrzymał stypendium w Akademie der Bildende Künste w Norymberdze. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Od 2004 roku pracuje jako asystent na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. W 2006 r. otrzymał tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest członkiem ZPAP oraz Sekcji Pastelistów. Brał udział w 30 wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych, 6 wystawach indywidualnych. Laureat wielu nagród.
  (fot. Andrzej Szkocki)

  Wczoraj Grand Prix festiwalu zdobył Jacek Sztuka.

  Co dwa lata do Szczecina przyjeżdżają artyści, by uczestniczyć w wydarzeniu zaliczanym do najważniejszych w Polsce.

  - Festiwal funkcjonuje jako swego rodzaju "papierek lakmusowy", diagnozujący kondycję tradycyjnie pojmowanego malarstwa lub przynajmniej dający wyobrażenie o tym, co dzieje się w wielu pracowniach - zapewnia Marta Smolińska - Byczuk, członek jury, krytyk sztuki.

  W tym roku do konkursu zgłoszono 671 prac namalowanych przez 256 artystów. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Gieragi zakwalifikowało 161 prac wykonanych przez 98 plastyków.

  - Bardzo cieszę się, że Szczecin organizuje festiwal - mówił na otwarciu Andrzej Gieraga. - Mam do niego swoisty sentyment. Ja, jako młody, początkujący twórca tu w Szczecinie i na tym właśnie festiwalu, w 1972 r. stawiałem pierwsze kroki. Od tamtej pory zawsze jechałem na "złotym koniu". I mam nadzieję, że tegoroczni laureaci także dostaną swoją szansę. Festiwal to ogromne i ważne wydarzenie artystyczne o dużej randze. Porównuje się go do Triennale Grafiki czy Biennale Plakatu.

  - Festiwal zalicza się do 8 najważniejszych imprez tego typu w Polsce - zapewnia Jerzy Biernat, prezes ogólnopolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. - Otwarta formuła szczecińskiego festiwalu daje możliwość przyglądania się najróżniejszym trendom, kierunkom czy postawom w krajobrazie polskiego malarstwa współczesnego - wylicza. - Uderza rozmaitość technik, formatów czy zdecydowanie odmienne traktowanie obrazu przez reprezentantów różnych generacji.

  - Jestem bardzo wzruszony i nagrodą, i atmosferą w Szczecinie. Zaskoczyło mnie to, że wszyscy występują tu prawdziwie, z oddaniem. Panują normalne relacje - wylicza Jacek Sztuka, laureat nagrody Grand Prix.

  Nagrodę prezydenta Szczecina otrzymała Renata Bonczar, marszałka naszego województwa - Aleksander Laszenko, ZPAP - Tadeusz Wiktor, czasopisma "Artluk" - Andrzej Wasilewski, jury - Michał Minor.

  Wystawy festiwalowe potrwają do 30 października. W galeriach Zamku Książąt Pomorskich: Północnej i Południowej można obejrzeć prace konkursowe.W galerii Elżbietańskiej - prace Beaty Białeckiej, laureatki zeszłorocznego festiwalu, w Książnicy Pomorskiej w sali "Pod piramidami" - malarstwo Jana Bociągi, w klubie "13 Muz" - prace Stanisława Kortyki, w "Kieracie" - prace jurorów tegorocznej edycji festiwalu: Andrzeja Gieragi, Macieja Łubowskiego, Ryszarda Kiełtyki, Leszka Maestro Żegalskiego, w galerii "W&B" - malarstwo Renaty Bonczar.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Szczecińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Szczecińskiego

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!