Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Świnoujściu. 100 KM w wodach basenu i ogromna flaga

Joanna Maraszek
To tu na świnoujskiej pływalni odbędzie się impreza „3x100, czyli 100 niepodległości, 100 pływaków i 100 kilometrów”
To tu na świnoujskiej pływalni odbędzie się impreza „3x100, czyli 100 niepodległości, 100 pływaków i 100 kilometrów” OSiR Świnoujście
W najbliższą niedzielę, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na miejskim basenie stu pływaków przepłynie sto kilometrów. A na budynku pływalni powiewać będzie jedna z olbrzymich polskich flag, które w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej od kilku lat powiewały ze szczytu świnoujskiej Latarni Morskiej. Wystartują o godzinie 10. To sportowa strona obchodów. Będzie także część oficjalna.

Pływacy swój wyczyn nazwali „3x100, czyli 100 niepodległości, 100 pływaków i 100 km do przepłynięcia”. Akcja ma charakter patriotyczny i uzyskała patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz honorowy patronat prezydenta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza.

- Pomysł spodobał się nie tylko nam świnoujścianom, przyjadą do nas pływacy z naszego regionu, ze Stargardu, Szczecina i Polic - mówi Michał Stefaniak, instruktor ratownictwa wodnego i trener pływania. - Tak duże zainteresowanie spowodowało, że 100 osób chętnych do godnego uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości było zapisanych już na miesiąc przed akcją. To bardzo cieszy, mobilizuje i motywuje do działania przy organizacji tak szczytnej imprezy.

Pływacy będą płynęli w specjalnie przygotowanych na tą okoliczność czepkach. Po przepłynięciu 40 długości basenu każdy otrzyma okazjonalny medal.

Organizatorem akcji jest stowarzyszenie Polskie Ratownictwo Wodne, które zachęca, motywuje i przygotowuje dzieci oraz młodzież do szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego. Współorganizatorami są Ośrodek Sportu i Rekreacji Wyspiarz Świnoujście oraz Szkoła Pływania AQUADO. Sponsorem akcji jest Hotel Trzy Wyspy.

Sportowa część obchodów odbędzie się także w hali tenisowej od soboty do poniedziałku. W godzinach 9 - 22 będzie się rozgrywał Halowy Turniej Tenisa Ziemnego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości o Puchar Prezydenta Miasta.

W sobotę o godzinie 9 odbędzie się także Niepodległościowy Parkrun Świnoujście. Start przy wejściu do parku Zdrojowego od ul. Bolesława Chrobrego, od strony północnej.

O godzinie 10 w sobotę, na Strzelnicy Garnizonowej przy ul. Rycerskiej odbędą się zawody strzeleckie o Puchar Prezydenta Miasta i Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości

W sobotę o godz. 16, dyrygent Barbara Okoń zaprasza na koncert z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości. Wystąpi chór mieszany Kantylena oraz gość specjalny tenor Bartosz Kuczyk. Wydarzenie odbędzie się w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Matejki o godzinie 16, wstęp wolny.

Oficjalna część obchodów rozpocznie się w niedzielę rano. O godzinie 10 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i mieszkańców Świnoujścia, w kościele p.w. Chrystusa Króla. O godzinie 11 przed Pomnikiem Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej na placu Słowiańskim zostaną złożone wieńce.

Po uroczystościach odbędzie się dwugodzinny festyn rodzinny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na placu Wolności między godziną 12 a 14 będzie można wspólnie odśpiewać hymn państwowy, wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Marynarki Wojennej w Świnoujściu. Nie zabraknie także konkursów, inscenizacji, animacji dla dzieci, malowania flagi a także poczęstunku dla uczestników festynu.

Na Latarni morskiej

Chorągiew rzeczypospolitej z 1919 roku

Niezwykłym, symbolicznym wydarzeniem z okazji obchodów 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie wciągnięcie na szczyt Latarni Morskiej wzoru Chorągwi Rzeczypospolitej z 1919 roku. Zawiśnie w niedzielę o godz. 12.

- Chorągiew Rzeczypospolitej, to jedno z głównych godeł dawnej Polski i Drugiej Rzeczypospolitej z Orłem Białym na karmazynowym płacie - wyjaśnia Krzysztof J. Guzek, współzałożyciel

Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. - Wprowadzona została w życie ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej jako jedna z trzech naczelnych znaków państwowych obdarzonych honorami godeł Rzeczypospolitej.

Wzór chorągwi, to płat tkaniny barwy czerwonej z wizerunkiem orła państwowego pośrodku płata, w obramowaniu wężyka generalskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński