Święto Niepodległości - poznaj historię kobiet, bez których nie byłoby niepodległej Polski

Akcja specjalna Święto Niepodległości
Fot. Domena publiczna
Fot. Domena publiczna
Udostępnij:
Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to dzień, w którym wspominamy Wielkich Polaków, którzy zasłynęli z walki o wolną Polskę. Wśród nich znajdowały się również niezłomne, odważne i oddane sprawie kobiety i to właśnie ich historię pragniemy przybliżyć i ocalić przed zapomnieniem. Poznaj, historię 15 bohaterek walki o niepodległość.

Kobiety Niepodległości

Polskie patriotki to kobiety, które walczyły o wolność Rzeczpospolitej na początku XX wieku, a przede wszystkim w latach wielkiej wojny 1914-1918, czy wojnie polsko-bolszewickiej. Przedstawimy także historię bohaterek, które pracowały dla dobra wspólnego w okresie dwudziestolecia międzywojennego i tych, które z poświęceniem zdrowia i życia świeżo odzyskaną wolność starały się ratować po napaści Niemiec hitlerowskich i Związku Sowieckiego na Polskę. Walczyły w wojnie obronnej września 1939 r., w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, czy w Powstaniu Warszawskim.

Bohaterki walki o wolność to niezłomne kobiety, które często za swoją działalność niepodległościową były represjonowane, ginęły w walce, a nawet były mordowane przez oprawców. Są częścią polskiej historii, którą należy pielęgnować i chronić przed zapomnieniem.

Kobiety w walce o niepodległość

Większość kobiet, które aktywnie walczyła o wyzwolenie Polski, realizowała się w takich niepodległościowych strukturach jak: Polska Partia Socjalistyczna, Polska Organizacja Wojskowa, Legiony Polskie. Część z nich uczestniczyła również w akcjach zbrojnych, jedną z najgłośniejszych, w której brały udział co najmniej dwie niezłomne kobiety, był atak na rosyjski pociąg pocztowy pod Bezdanami - 26 września 1908 r.

Przed wybuchem I wojny światowej wiele kobiet spiskowało, konspirowało, przechowywało broń lub przenosiło bibułę. Gdy wybuchła wojna między zaborcami Polski, kobiety zaczęły służyć za linią frontu jako pielęgniarki, sanitariuszki, łączniczki, ale także aktywnie działały w wywiadzie, a w wielu sytuacjach sięgały również po broń i brały udział w aktywnej walce. Często za swoje zasługi otrzymywały wysokie stopnie wojskowe i odznaczenia, co pokazuje, jak wielką rolę odegrały w walce o niepodległą Polskę. Choć te niezłomne kobiety pochodziły z różnych części Polski i różnych środowisk społecznych, łączyło je jedno: gen wolności, który przekuwały w pracę i walkę dla Ojczyzny.

Przejdź do reportażu:

Bohaterki walki o Niepodległą Polskę

Chcemy przybliżyć historię 15 wyjątkowych kobiet, które swoimi czynami, zaangażowaniem i oddaniem zapisały się w kartach polskiej historii i przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Wśród bohaterek, których losy chcemy uchronić przed zatarciem, znajdują się takie, kobiety jak:

 • Aleksandra Szczerbińska
 • Wanda Gertz
 • Stefania Kudelska
 • Maria Wittek
 • Krystyna Skarbek
 • Stefania Perzanowska
 • Zofia Zawiszanka
 • Irena Kosmowska
 • Maria Rychter
 • Janina Prystorowa
 • Janina Lewandowska
 • Irena Sendlerowa
 • Karolina Lanckorońska
 • Elżbieta Zawacka
 • Lidia Lwow-Eberle

Święto Niepodległości

Historia pokazuje, że kobiety odegrały istotną rolę w walce o wolną Polskę. Choć rzadko są wspominane podczas obchodów Święta Niepodległości, to nie można o nich zapomnieć i umniejszać ich zaangażowaniu oraz oddaniu sprawie. Były to kobiety niezłomne, z różnych środowisk, ale łączyło ich jedno: gen wolności, który przekuwały w pracę i walkę dla Ojczyzny. W hołdzie dla nich powstał ten materiał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Święto Niepodległości - poznaj historię kobiet, bez których nie byłoby niepodległej Polski - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński