Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetlne dylematy

PR
Zamieszanie towarzyszące urządzaniu mieszkania wynika na ogół z ogromu spraw, które trzeba jednocześnie opanować. Wybór mebli, instalacji sanitarnych czy koloru ścian poprzedzają liczne analizy i rodzinne negocjacje. Już na tym etapie warto dokładnie rozplanować oświetlenie w każdym pomieszczeniu.

Współczesne wnętrza stanowią prawdziwą galerię różnego rodzaju lamp, kloszy i żarówek. Niektóre trzeba specjalnie instalować, inne wystarczy postawić na wybranym meblu. Barwa, kierunek i natężenie emitowanego przez nie światła decydują o ostatecznym wyglądzie aranżowanego pomieszczenia i komforcie osób w nim przebywających. Dlatego tak istotne jest, by wszystkie decyzje aranżacyjne brały pod uwagę montaż optymalnych źródeł światła. - Idealne oświetlenie nie oznacza maksymalnego rozjaśnienia przestrzeni - zauważa Maciej Kędzior z Kobi Light, producenta nowoczesnych systemów oświetleniowych - Warto wybierać konkretne rodzaje żarówek, które nadadzą każdemu miejscu klimat i funkcjonalność zgodne z jego przeznaczeniem. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt trzeba więc sprecyzować swoje oczekiwania dotyczące charakteru, barwy, zasięgu i natężenia źródeł światła. Na tym etapie pojawiają się różne dylematy, gdyż czasem trudno jednoznacznie określić swoje potrzeby. Warto wówczas zaufać sprawdzonym rozwiązaniom.

Światełko w tunelu

Masywny żyrandol zwisający z centralnego punktu w suficie oraz mało elegancka lampka podręczna to relikty przeszłości, coraz częściej wypierane przez nowoczesne systemy oświetleniowe. Nie należy bać się instalowania licznych źródeł światła, gdyż ich przemyślane rozmieszczenie zapewnia optymalne wykorzystanie pomieszczenia. Jednym z czynników determinujących ilość oraz moc stosowanych lamp i żarówek jest oczywiście dostępność naturalnego światła. Jednak niezależnie od wielkości okien, warto być przygotowanym na przebywanie w danym miejscu w różnych porach dnia. - Kuchnia i łazienka wymagają oświetlenia precyzyjnie skierowanego na przestrzeń, gdzie wykonuje się codzienne czynności - mówi Maciej Kędzior. - Natomiast w salonie, sypialni czy innych pokojach użytkowych warto stosować różne rodzaje lamp, które w zależności od sytuacji świecą centralnie lub są skoncentrowane na konkretnym punkcie.
Aby uzyskać pożądany efekt, w obudowach mebli montuje się świetlówki lub inne typy żarówek, stosuje się też światło boczne, a w miejscach przeznaczonych na odpoczynek gustowne lampki stojące. Nad całością nadal może górować centralna lampa, zapewniająca rozproszone światło ogólne. Popularnym rozwiązaniem są trwałe i energooszczędne żarówki halogenowe, które świetnie podkreślają wystrój nowoczesnych wnętrz. Coraz częściej wykorzystuje się też możliwości oświetlenia LED. Różnobarwne diody pozwalają bowiem osiągnąć długotrwały, niepowtarzalny efekt świetlny.

Świetlana przyszłość

Dobrze dobrane oświetlenie pasuje do całości wystroju pomieszczenia, nadając mu jednocześnie określoną estetykę i funkcjonalność. Ilość oraz umiejscowienie zastosowanych lamp trzeba więc dostosować do wielkości i wyglądu oświetlanej przestrzeni. Stosując zróżnicowane źródła światła można wydobyć niepowtarzalną urodę ze wszystkich elementów jej wyposażenia. Nastrojowa lampka nocna w sypialni, praktyczne oprawy meblowe czy lampy rozmieszczone na ścianach i suficie stanowią integralną część wystroju mieszkania. Powinny być więc dobrane stosownie do gustu i potrzeb wszystkich mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński