Święta z dobrą energią. Samorządowe pomysły na czas kryzysu

Akcja specjalna Święta z dobrą energią
W wielu bibliotekach już wymieniono oświetlenie
W wielu bibliotekach już wymieniono oświetlenie 123rf
Pomagać seniorom chcą fundacje, stowarzyszenia i kluby, pomysły mają uczniowie. Dziś ostatni dzień, by przedstawić swój projekt i w ramach naszej akcji zyskać szansę na dofinansowanie. Czekając na zgłoszenia, chcemy pokazać, jak w ideę promowania zwiększania efektywności energetycznej włączają się samorządy.

Święta z dobrą energią. Samorządowe pomysły na czas kryzysu

- Zawsze możemy zrobić coś dla potrzebujących - podkreślała Justyna Kruszewska, dyrektor marketingu z Energi z Grupy ORLEN, będącej patronem akcji „Święta z dobrą energią”. - Wystartowaliśmy ze wspólnym projektem na początku grudnia, zapraszając do udziału w dobroczynnej akcji i zgłaszania pomysłów, dzięki którym w trudnym czasie seniorzy mogą lepiej funkcjonować, poczują się bezpieczniej, są otoczeni opieką. Niezwykle aktywne na tym polu okazały się także samorządy - mają swoim mieszkańcom, w tym seniorom, wiele do zaoferowania. Plany są rozpisane w szczegółach, wiele rozwiązań już udało się wprowadzić.

Miasto Opole, chcąc dać przykład, jak oszczędzać energię, w pierwszej kolejności przeprowadziło wśród pracowników Urzędu Miejskiego szkolenia w zakresie racjonalnego korzystania z urządzeń elektrycznych. Ponadto w budynkach publicznych zmniejszono natężenie światła, wyłączono klimatyzację. Miejskie oświetlenie zostało wymienione na energooszczędne.

Na ulicach Kędzierzyna-Koźla można wypatrywać nowiutkich elektrycznych autobusów. Dwa MAN-y Lion’s City 12 to pierwsze termoemisyjne pojazdy w miejskiej flocie i - co ciekawe - pierwsze egzemplarze tego nowoczesnego modelu w Polsce.

Budowę instalacji oczyszczania spalin przez spółkę OPEC Grudziądz zaproponował tamtejszy Urząd Miejski. Wydano także „Poradnik oszczędzania”, z którego mogą korzystać mieszkańcy.

Jedną z inicjatyw podjętych przez Urząd Miasta i Gminy Goleniów jest ogłoszenie przetargu na budowę 27 instalacji fotowoltaicznych, które zostaną zamontowane na budynkach użyteczności publicznej.

Mieszkańcy Zakopanego, którzy wyrażą chęć wymiany pieca starego typu, mogą liczyć na dofinansowanie. Ponadto miasto kupiło nowe ekologiczne autobusy Solaris Urbino 12.

Serię spotkań z mieszkańcami poświęconych tematyce oszczędzania energii zorganizował Urząd Miasta Legionowo na Mazowszu. Do harmonogramu wywozu odpadów dołączono ulotki z informacjami dotyczącymi oszczędzania prądu i ogrzewania. Po wykonaniu audytów wymienione zostanie oświetlenie w szkolnych salach gimnastycznych.

Oświetlenie uliczne, a także wewnętrzne w dwóch szkołach i bibliotece modernizuje Pelplin. Zaproponuje też stację ładowania pojazdów elektrycznych.

Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, którzy korzystają z miejskiej infrastruktury jest także poprawa widoczności pieszych na przejściach. Takie rozwiązanie proponuje w wielu miastach Energa Oświetlenie, doświetlając przejścia za pomocą specjalnych opraw LED, które emitują światło, jednocześnie nie oślepiając kierowców.

To przykładowe propozycje - chcemy pokazać różnorodność działań na rzecz lokalnych społeczności. W ramach akcji „Święta z dobra energią” kapituła wyróżni samorządy, które zaproponowały najciekawsze rozwiązania wpływające na oszczędzanie energii, 16 wybranym przekaże symboliczne wyróżnienia. Jeden projekt Energa Oświetlenie obejmie audytem oświetleniowym, zapewniając modernizację systemu na bardziej energooszczędny.

Ostatnie godziny na zgłaszanie projektów!

Instytucje, fundacje, szkoły, przedszkola i wszelkie organizacje, które działają na rzecz seniorów, chroniąc przed wysokimi kosztami życia, mogą pokazać swoje zaangażowanie.

Wystarczy wejść na główną stronę serwisu lokalnego, znajdziecie tam specjalny baner „Święta z dobrą energią”. Ten przekieruje do artykułu, w którym znajdziecie formularz zgłoszeniowy. W kilku zdaniach opiszcie swój pomysł, podając nazwę projektu i dane osoby do kontaktu. Nie wymagamy kosztorysów i uzasadnień - liczy się dobry pomysł, który będzie służył seniorom.

Zgłoszone w inicjatywy zweryfikuje kapituła. W kolejnym etapie do głosowania zaprosimy Czytelników. Najwyżej oceniane pomysły wesprzemy finansowo. W każdym województwie przyznamy trzy wyróżnienia:

  • 1 miejsce: 6000 zł
  • 2 miejsce: 4000 zł
  • 3 miejsce: 2500 zł

Na zgłoszenia czekamy do poniedziałku, 23 stycznia, do godz. 12. Głosowanie rozpocznie się 24 stycznia o godz. 14, potrwa do 31 stycznia do godz. 12.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Święta z dobrą energią. Samorządowe pomysły na czas kryzysu - Dziennik Bałtycki

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński