Święci, jakich nie znacie: Seksburga, Lucyfer, Kwadrat. Te niezwykłe imiona świętych są prawdziwe

BOR
Św. Kwadrat (Kwadratus) zwany Apologetą. Żył w II wieku, być może był biskupem Aten. Przydomek zawdzięcza "Apologii", swemu dziełu broniącemu wiary chrześcijańskiej, które miał przekazać cesarzowi rzymskiemu Hadrianowi.
Św. Kwadrat (Kwadratus) zwany Apologetą. Żył w II wieku, być może był biskupem Aten. Przydomek zawdzięcza "Apologii", swemu dziełu broniącemu wiary chrześcijańskiej, które miał przekazać cesarzowi rzymskiemu Hadrianowi. Wikipedia
Udostępnij:
Z okazji Wszystkich Świętych przypominamy mało znanych świętych. Większość z nich jest całkowicie obca Polakom. Święty Lucyfer? Tak, tak, to nie bluźnierczy żart. Święty Lucyfer to autentyczny święty Kościoła, postać jak najbardziej historyczna. Święty Kwadrat? Nie, to nie kpiny. Taki święty również żył.

Najlepiej znamy imiona świętych związanych z Polską (jak św. Wojciech, św. Stanisław, św. Maksymilian Kolbe, święty Jan Paweł II), świętych których kult jest szeroko rozpowszechniony w całym świecie (jak święta Maria Matka Boska, święty Jan Chrzciciel, święta Maria Magdalena, święty Piotr, święty Paweł), a także świętych cieszących się szczególną atencją w regionie, jaki zamieszkujemy (na Śląsku będą to np. święta Barbara, święty Florian, święta Jadwiga Śląska). Mnóstwo jednak świętych pozostaje w Polsce i w naszym regionie całkowicie nieznanych. Przykładowo, czy słyszeli Państwo o św. Gawle czy św. Emmeramie? A to święci w sąsiadujących z nami krajach niezwykle w swoim czasie popularni.

QUIZ: Jak dużo wiesz o świętych?

Istnieją wreszcie święci, których imiona mogą budzić w nas zdziwienie, czy bez mała zgorszenie. Święty Lucyfer to nie bluźnierczy żart, święta Seksburga to bynajmniej nie kpiny. Pomijając już fakt, że ze świętych kpić nie przystoi, to trzeba stwierdzić, że tego typu imiona świętych wcale nie są dziwaczne. Owszem, tak mogą brzmieć nam współcześnie, ale nosili je prawdziwi ludzie. Ludzie na ogół godni szacunku, pełni wiary, pobożni i o niepospolitych cechach charakteru. Jednak urodzili się przed wiekami i mówili językami, które albo wyszły już z użycia, albo do dzisiejszego dnia bardzo się zmieniły. Gdyż język ludzki cały czas ewoluuje.

Mnóstwo wyrazów zmienia swe znaczenie. Wiele słów ulega przeszczepieniu do innych języków, których użytkownicy nieraz nie zdają sobie sprawy z ich pierwotnego sensu. Dlatego nieraz budzą absurdalne na pierwszy rzut oka skojarzenia. Ot, chociażby imię Alfons. Imienia w kontekście kulturowym XXI funkcjonującego jako synonim stręczyciela nikt zapewne w Polsce nie wybrałby dla swego dziecka. A jeszcze nie tak dawno temu nie byłoby w tym nic dziwnego. Kiedyś imię Alfons nosili nawet arystokraci. Mało tego - i królom się to zdarzało! No i rzecz jasna był też święty Alfons, a nawet kilku. Naprawdę nie ma się z czego śmiać. Byle kto i za byle co kanonizacji nie dostąpi...

W dzień Wszystkich Świętych warto może przypomnieć garść takich mało znanych świętych. A osobom wierzącym - nawet zwrócić się do któregoś z nich z modlitwą.

Święci ci często noszą imiona niecodzienne, ale najprawdziwsze – zobaczcie naszą galerię:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

11
Szkukajcie na fB;

K
z

N
s
z
z

S
o
l
i
d
a
r
n
o
s
c

O
r
g
a
n
i
s
t
o
w 11
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie