Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wcześniaka. Ile dzieci w Szczecinie rodzi się przed terminem?

OPRAC.:
Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka. Jego główną ideą jest zwiększanie świadomości o przyczynach i skutkach wcześniactwa oraz o specjalistycznej opiece, jakiej te maluchy potrzebują.

Statystycznie 1 na 10 noworodków rodzi się przedwcześnie. To z myślą właśnie o nich i ich rodzicach 17 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Symbolem tego dnia jest 10 par skarpetek zwieszonych na sznurku, wśród których jedna „wcześniakowa” jest mniejsza i ma kolor fioletowy. Odzwierciedla to statystyki które wskazują, że jedna na dziesięć pociech przychodzi na świat przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży.

Niemal idealnym potwierdzeniem tych światowych statystyk są tegoroczne dane ze szpitala „Zdroje” w Szczecinie. Od początku 2020 roku urodziło się tutaj 1750 dzieci. 170 z nich przyszło na świat jako wcześniaki.

- Najmniejszy z nich ważył zaledwie 550 g . I to właśnie ta grupa maluszków - ze skrajnie niską masą urodzeniową poniżej 1 kg - stanowi największe wyzwanie dla specjalistów z Oddziału Noworodków, Patologii i Intensywnej Terapii. Noworodki te wymagają wyjątkowej opieki oraz stosowania wysokospecjalistycznej aparatury do prowadzenia wsparcia oddechowego, starannego monitorowania parametrów życiowych oraz częstych kontroli parametrów biochemicznych pozwalających na uniknięcie tak poważnych powikłań jak retinopatia wcześniacza - mówi Magdalena Knop rzecznik szpitala w Zdrojach.

Noworodki te od pierwszych chwil życia przebywają w specjalistycznych inkubatorach zapewniających warunki możliwie najbardziej zbliżone do tych panujących w macicy.

- W ich wnętrzu wilgotność sięga 95%, powodując, że noworodki przebywają jakby we mgle. To wszystko dlatego, że wcześniaki w tym okresie życia przystosowane są do życia w środowisku wodnym. Z powodu niedojrzałości układu pokarmowego karmienie skrajnych wcześniaków odbywa się w formie żywienia pozajelitowego. Ich leczenie oraz doprowadzenie do stanu zdrowia umożliwiającego opuszczenie inkubatora, a później także samego oddziału, to długotrwały proces, nierzadko trwający nawet kilka miesięcy - dodaje Magdalena Knop.

Zdecydowana większość wcześniaków wypisywana jest do domu w dobrym stanie zdrowia.

Najmłodszym i najmniejszym wcześniakiem urodzonym dotychczas w szpitalu „Zdroje” jest Lilianna. Przyszła na świat w lutym 2019 roku w 22. tygodniu ciąży z masą urodzeniową wynoszącą zaledwie 450g. Dziś ta niemal dwuletnia dziewczynka waży 7 kg i mierzy 75 cm.

PORODÓWKI W SZCZECINIE I POLICACH:

Zobacz najpopularniejszych ginekologów w Szczecinie na kolejnych slajdach galerii. Szukasz dobrego ginekologa? Zdaj się na opinie innych pacjentów. Oto 20 najlepszych ginekologów, którzy mają najwięcej pozytywnych opinii w serwisie ZnanyLekarz.pl. W rankingu znajdziesz ich nazwiska, adresy gabinetów oraz ceny wybranych usług.

Najlepszy ginekolog w Szczecinie? Ranking 20 ginekologów pol...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński