Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ponad 600 pacjentów pod opieką Centrum Raka Jelita Grubego w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W najbliższą sobotę (4 lutego) po raz 23. obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji szpital wojewódzki w Szczecinie podsumowuje pierwszy rok działalności Centrum Raka Jelita Grubego.

Powstałe w ubiegłym roku centrum raka jelita grubego ma sprawnie i szybko poprowadzić pacjenta z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu złośliwego jelita grubego. Jak skorzystać z jego opieki?

- Pacjent z podejrzeniem lub z rozpoznanym nowotworem jelita grubego, posiadający kartę DiLO kontaktuje się z koordynatorem centrum, a koordynator ustala wizytę w poradni gastrologicznej, onkologicznej, chirurgicznej lub pracowni endoskopowej, aby wykonać dalszą diagnostykę - tłumaczy Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy SPWSZ. - Jeśli diagnoza się potwierdzi, zbiera się interdyscyplinarne konsylium onkologiczne, aby opracować plan leczenia.

Kolejnym krokiem jest samo leczenie (np. radioterapia, chemioterapia, chirurgia, zabiegi endoskopowe, zabiegi w ramach radiologii interwencyjnej), po którym przychodzi czas na monitorowanie pacjenta - nawet do 5 lat po zakończeniu leczenia.

W roku 2022 pod opieką lekarzy z Centrum Raka Jelita Grubego pozostawało około 640 pacjentów – diagnozowanych, leczonych aktywnie i monitorowanych. 224 z nich, z wykrytym nowotworem, było konsultowanych przez konsylium onkologiczne, w ramach którego lekarze w interdyscyplinarnym zespole omawiają najkorzystniejszy schemat leczenia. W ubiegłym roku chirurdzy, w ramach centrum, przeprowadzili łącznie 91 operacji raka jelita grubego. Znaczna część zabiegów odbyła się z wykorzystaniem metod laparoskopowych.

- Mamy szczęście być częścią szpitala wielospecjalistycznego, w którym onkologia kliniczna może korzystać z zaplecza m.in. kardiologicznego, nefrologicznego ze stacją dializ, urologicznego, hematologicznego oraz wielu innych specjalności obecnych w naszej jednostce – mówi prof. Violetta Sulżyc-Bielicka kierująca oddziałem chorób wewnętrznych i onkologii.

Jak podkreśla Tomasz Owsik-Kozłowski, szczeciński szpital wojewódzki od lat systematycznie rozwija onkologię. Obecnie leczone są tu m.in. raki płuca, prostaty, jąder, pęcherza moczowego, nerek, mózgu, wątroby, trzustki, dróg żółciowych, żołądka, tarczycy i nadnerczy oraz chłoniaki, szpiczaki i białaczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński